Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Wielkopolsce powstaje niezależne energetycznie wodorowe osiedle

W Wielkopolsce powstaje niezależne energetycznie wodorowe osiedle

W Wielkopolsce powstaje niezależne energetycznie wodorowe osiedle

Położona w województwie wielkopolskim gmina Śrem planuje zieloną inwestycję mieszkaniową. Do 2025 roku ma powstać bezemisyjne osiedle ogrzewane wodorem pozyskanym ze ścieków i wody deszczowej oraz zasilane energią ze słońca. W ramach realizacji projektu Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało list intencyjny o współpracy z przedsiębiorstwem SES Hydrogen. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wodorowe osiedle w gminie Śrem 

Gmina w województwie wielkopolskim planuje budowę nowego, kameralnego i niezależnego energetycznie osiedla. W Śremie powstanie 195 mieszkań ogrzewanych oraz zasilanych w 100%, dzięki zielonym źródłom energii. Jednym z planowanych rozwiązań jest inwestycja w technologię wodorową, która zapewni mieszkańcom osiedla dostęp do niskoemisyjnego ogrzewania. Za budowę oraz montaż instalacji będzie odpowiadać SES Hydrogen. 

Budowa nowoczesnego osiedla jest jednym z projektów miasta, które mają zrewitalizować nieużywane, zaniedbane tereny na obrzeżach. Innymi proklimatycznymi i prośrodowiskowymi rozwiązaniami, z których korzyści będą czerpać przyszli mieszkańcy ul. Farnej w Śremie, oprócz montażu kotła wodorowego są m.in. budowa zbiorników na wodę deszczową czy instalacja pomp gruntowych z instalacją PV na dachach budynków. 

W jaki sposób wodór zapewni ciepło mieszkańcom osiedla?

Mieszkania będą ogrzewane za pomocą automatycznej kotłowni wodorowej, która będzie składać się z kotła oraz elektrolizera. Wodór oraz tlen potrzebny do spalania będą wytwarzane w elektrolizerze zasilanym dzięki energii elektrycznej wytworzonej przez panele PV. Do produkcji pierwiastków będą wykorzystywane woda deszczowa oraz oczyszczone ścieki. 

Podczas procesu spalania w celu uzyskania ciepła nie będą emitowane zanieczyszczenia w postaci CO2, związków NOx i SOx, ani para wodna. Jedynym związkiem ubocznym będzie woda, która może być ponownie wykorzystana. Dodatkowo, system ma być uzupełniony o magazyn wodoru. 

FLnIuc9 qLBY4MJaBKolscZlg0BD1mGHtFSUhDfNZntQr3 WKLMMUUXKtiVtXHc1hCOyHAEKX pleyjh7xoGM5qLPwf eEYG5KA9vIlOzpCwIqxedL0J6fBKyZxbVNKIM41rKwLvS1NDa DhNfHgVz7teNendZot 33gq9kLNTWQQHTjosVM5VWEP4N5Ww
Schemat wytwarzania ciepła za pomocą wodoru, który ma być zastosowany w nowym osiedlu w Śremie. Źródło: srem.pl

Wierzymy, że wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym jest przyszłością i umożliwi skuteczną realizację strategii rozwojowych i środowiskowych w odniesieniu lokalnym. Inwestycja korzystnie wpłynie na jakość powietrza, a przez to zdrowie i codzienny komfort życia mieszkańców powiedział Mateusz Sołtysiak, Partner Zarządzający w SES Hydrogen.

Inwestycja w ogrzewanie wodorem w gminie Śrem to drugie tego typu rozwiązanie w Polsce. Budowę pierwszego wodorowego osiedla w kraju ogłosiła w zeszłym roku Środa Śląska. 

Czy wodór będzie paliwem przyszłości? 

Wodór to jedno z najbardziej obiecujących paliw alternatywnych dla ropy, węgla i gazu ze względu na swoją wysoką wartość opałową, a także brak emisji zanieczyszczeń oraz dwutlenku węgla w trakcie spalania. W efekcie ten pierwiastek może być skutecznym rozwiązaniem dla wielu współczesnych problemów – bezpieczeństwa energetycznego, jakości powietrza oraz ocieplania globu. 

Istnieje jednak druga, ciemna strona paliw wodorowych. Obecnie około 96% produkcji wodoru na świecie opiera się na paliwach kopalnych. Dominującą metodą pozyskiwania tego pierwiastka opiera się na tzw. reformingu parowym, czyli reakcji pary wodnej oraz metanu. Najtańszą i najpopularniejszą opcją dla tej metody jest wykorzystanie gazu ziemnego. Według szacunków, tak wytwarzany wodór może odpowiadać za globalną emisję nawet 830 mln t CO2e rocznie, przez co w efekcie przyczynia się do pogłębienia problemów środowiskowych.

Rozwiązaniem tego problemu jest pozyskiwanie wodoru “z drugiego obiegu”, dzięki wykorzystaniu opadów deszczowych czy oczyszczonych ścieków. Jednak nadal pozostaje kwestia energii potrzebnej w procesie produkcji pierwiastka. Właśnie dlatego, jeżeli wodór ma być zielonym źródłem energii musi zostać wytworzony z wykorzystaniem energii z OZE. Jedynie takie połączenie zapewni niskoemisyjne paliw w całym łańcuchu produkcji oraz eksploatacji.  

Źródła: srem.pl, portalsremski.pl, seshydrogen.com

Fot. główna: srem.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.