Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wapienne formy sposobem na ratowanie koralowców

Wapienne formy sposobem na ratowanie koralowców

Rafy koralowe to jedne z najważniejszych elementów morskiego ekosystemu. Inżynierowie i biolodzy z amerykańskiego start-up’u Coral Carbonate opracowali metodę, która może powstrzymać ich degradację. Stworzone przez specjalistów wyjątkowe wapienne formy dają koralowcom szansę na odbudowę.

Reklama

Zła sytuacja raf

W ostatnich dekadach ilość raf koralowych i obszar, jaki zajmowały znacznie się skurczyły. Niszczenie jednych z najcenniejszych elementów całego ekosystemu morskiego następuje z kilku powodów. Zanieczyszczenia wód, rozwój rybołówstwa oraz przemysłowa hodowla ryb i skorupiaków – to tylko niektóre czynniki uniemożliwiające rafom odbudowę.

Wapienne zalążki nowych raf

Coral Caronate to młody start-up, którego głównym celem jest badanie i ochrona koralowców. Inżynierom i biologom udało się stworzyć wapienne formy, które mogą przysłużyć się ochronie morskiego ekosystemu. Dzięki specjalnie dobranym kształtom oraz chropowatej powierzchni, konstrukcje idealnie sprawdzą się jako zalążek nowych raf. Cylindryczne formy powstają za pomocą druku 3D, a materiał, na który się zdecydowano, to węglan wapnia. 

Są one wzorowane na formie naturalnych szkieletów koralowych, które są również wykonane z węglanu wapnia i stanowią podstawę wszystkich struktur rafy koralowej. Podobnie jak szkielety koralowców, jednostki te sprzyjają rozwojowi raf, ponieważ zakamarki na ich powierzchniach działają jak domy dla polipów koralowych i życia morskiegomówią biolodzy z Coral Carbonate.

Na pomoc koralowcom 

Pomysł na założenie Coral Carbonate pojawił się trzy lata temu, kiedy Alex Schofield dowiedział się o skali degradacji raf i dna morskiego. Pierwszy model formy wykonał własnoręcznie, później postanowił wykorzystać druk 3D. Dzięki zastosowaniu tej technologii wapienne formy są nie tylko tanie w produkcji, ale także plastyczne – można je dostosować do konkretnych potrzeb danego ekosystemu. 

Źródło: whitemad.pl 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.