Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poznań buduje kolejne wyspy wodne dla kaczek

Poznań buduje kolejne wyspy wodne dla kaczek

W jednym z poznańskich parków pojawiły się pływające ogrody dla kaczek. Lekkie konstrukcje, które już wcześniej zamontowano w innych miejscach Poznania, tworzą warunki do powstawania unikalnych ekosystemów.

Reklama

Poznań zmienia się razem z klimatem 

Pływające ogrody dla kaczek to inicjatywa Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, które wprowadza mechanizmy pozwalające miastu i jego mieszkańcom przystosować się do zmian klimatu. 

W ramach realizacji międzynarodowego programu CONNECTING Nature, poznańskie Biuro tworzy modelowy system mikrozieleni, który oparty jest o przyrodnicze rozwiązania, tzw. Nature-based Solutions. Do działań takich zaliczają się właśnie wyspy wodne, które do tej pory powstały już na Warcie (na Wildzie) oraz na Cybinie (w sąsiedztwie Bramy Poznania).

Wyspy wodne dobre dla kaczek i…

Teraz pływające ogrody pojawiły się także na Dużym Stawie w parku Wilsona. Na szatę roślinną wysp składają się głównie gatunki rodzime. Raz założona konstrukcja ewoluuje jednak cały czas. Wszystko dzięki nowym nasionom, które nanoszone są przez wiatr i ptactwo.

Pływające ogrody są dedykowane ptakom wodnym, w szczególności kaczkom. Na jednej z zamontowanych wysp ustawiono specjalną budkę lęgową.

Dzięki ogrodom pływającym ptaki wodne mogą bezpiecznie zakładać swoje gniazda, a z brzegu nie dostaną się do nich drapieżniki, w tym bliskie nam czworonogi, psy czy kotymówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski,dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pływające wyspy wodne pomagają również wprowadzić zieleń do centrum miast, zwiększają ich bioróżnorodność, a także oczyszczają wodę i powietrze. 

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.