Warszawski WFOŚiGW uruchamia program dofinansowania ochrony jakości powietrza

dofinansowanie ochrony jakości powietrza

Mazowiecki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rozpoczął zbieranie wniosków o dofinansowania inwestycji w zakresie ochrony jakości powietrza, które mają być zrealizowane w 2017 roku. Nabór potrwa nie dłużej niż do 29. września br. lub do wyczerpania przeznaczonych środków.

Na konkurs składa się pięć programów adresowanych do osób fizycznych, jednostek samorządu (i ich związków), osób prawnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Pierwszy program, dedykowany dla osób fizycznych to dofinansowanie kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Wnioskodawcy mogą uzyskać do 50% kosztów kwalifikowanych (do 5000 zł) zakupu kolektora słonecznego, 40% (do 8000 zł) kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej lub 40% (do 15000 zł) kosztów instalacji pompy ciepła w ramach dofinansowania. Może ono zostać zwiększone do 100% jako pożyczka.

Drugi z programów skupia się na modernizacji kotłowni w celu zmniejszenia ich emisji i dedykowany jest dla jednostek samorządu terytorialnego. Mogą one uzyskać dofinansowanie w wysokości 75% kosztów inwestycji.

Osoby fizyczne, prawne i jednostki samorządowe w ramach trzeciego programu starać się mogą o dofinansowanie wspierające instalacje OZE. Ma ono formę pożyczki (długoterminowej lub pomostowej) mogącej sięgnąć do 100% kosztów inwestycji. W ramach tego programu dofinansowane mogą być zakupy i montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, biomasowych, elektrowni wodnych oraz wiatrowych (w dwóch kategoriach – do 200 kW i do 5 MW).

Program czwarty skupia się na termomodernizacji budynków, instalacji rekuperatorów i wydajnych źródeł ciepła. Dofinansowanie uzyskać można także na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej i likwidację obecnie używanego systemu. Program jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, pozostałych osób prawnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Ostatni program dedykowany jest modernizacji oświetlenia w celu zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego. Podobnie jak w przypadku powyższych programów wnioski składać mogą jednostki samorządowe, ich związki oraz osoby prawne i fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Dong Energy kontraktuje statki do konstrukcji kolejnej instalacji off-shore

Następny artykuł

Siła tkwi w sieci – Enterprise Europe Network gwarantem sukcesu innowacyjnych polskich firm

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , , , , , ,