Węgierski start-up recyclingowy zainstalował swoje trzy pierwsze systemy fotowoltaiczne

Węgierski start-up Platio podjął się niełatwej tematyki połączenia zagadnień recyclingu z energią odnawialną. Firma ta zaprojektowała modułowy „chodnik”, który zbiera energię z otoczenia (poprzez ogniwa fotowoltaiczne). Chodnik wykonany jest z tworzyw sztucznych pochodzących z recyclingu.

W ciągu zaledwie dwóch pierwszych miesięcy pracy firma zainstalowała trzy systemy, po jednym na Węgrzech, w Szwecji i w Kazachstanie. Teraz Platio planuje rozwój gamy swoich produktów, tak aby produkowane przez nich moduły fotowoltaiczne przyjmowały różne formy, nie tylko chodnika. Firma proponuje między innymi ławki solarne z możliwością ładowania smartfona czy też pontony, które dostarczać miałyby energię elektryczną do jachtów na jeziorach i morzach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Węgierski start-up ma nadzieję, że proponowane przez niego systemy pozwolą zmienić kształt miast przyszłości, w których solarne chodniki mają być istotnym elementem.

Jedna z pierwszych instalacji systemu Platio miała miejsce w Budapeszcie w Parku Városháza. Znajdziemy tam drewnianą ławkę-podest, w którą wmontowane są moduły fotowoltaiczne Platio. Miejsce to umożliwia spacerowiczom na podpięcie swoich telefonów i naładowanie ich w czasie spaceru wykorzystując do tego czystą energię. Urządzenie naładować można poprzez standardowy kabel USB lub system ładowania bezprzewodowego Ql. Za projektem drewnianych podestów stoi lokalne biuro projektowe, Hello Wood.

Jak mówi Miklós Ilyés, założyciel Platio mieszkający na stałe w Budapeszcie, zrównoważony rozwój nie jest należycie doceniany na Węgrzech. Tego rodzaju ławeczka w parku ma być elementem wspierania idei ekologicznej, czystej energii w tym kraju i sposobem na dotarcie do szerszego grona osób.

Pierwsza instalacja system Platio znalazła się nie na Węgrzech, a w stolicy Kazachstanu – Astanie. Położono tam prawdziwy chodnik fotowoltaiczny chodnik. Znalazł się on w „Zielonej dzielnicy” Astany, przy wejściu do centrum handlowego. System w Astanie ma powierzchnię około 80 metrów kwadratowych i generuje 11,7 kw mocy elektrycznej. Energia ta służy między innymi do zasilania centrum.

Szkielet modułów fotowoltaicznych wykonany jest z plastiku pochodzącego z recyclingu, ale jego wierzch pokrywa wytrzymała warstwa szkła, pokryta dodatkowo warstwą anty-poślizgową. Do instalacji modułów w Astanie potrzebnych było jedynie dwóch techników, którzy poświęcili na całą pracę dwa dni robocze. Wszystko dzięki modułowej konstrukcji i zintegrowaniu modułów z systemem elektrycznym.

Celem Platio nie są jednakże tylko miasta. Także w innych sferach można wykorzystać technologię Platio. Węgierska firma współpracuje obecnie z firmą SF Marina w zakresie opracowania solarnych… pontonów! Pływająca instalacja o powierzchni około 8 m2 ma zostać zwodowana w fabrykach SF Marina w Szwecji i pływać po otaczających wodach generując prąd elektryczny, który zasilać ma statki znajdujące się w porcie jak i infrastrukturę portową.

Jak mówił założyciel start-upu: Wierzymy, że minimalizacja zapotrzebowania na surowce naturalne w budownictwie jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju miast przyszłości. Tysiące ton plastiku jest wyrzucanych do śmieci każdego dnia, a jest to idealny materiał budowlany dla wielu struktur. Dodatkowo, decentralizując produkcję prądu, na przykład pokrywając modułami Platio większy teren, coraz szersze rejony mogą pozostać wolne na przykład od dużych elektrowni, co pozwala na tworzenie tam np. parków czy rejonów zieleni okalających miasta.

Działania firmy zaczęły się w zeszłym roku – dysponowała ona wtedy jedynie prototypem. W rok Platio poszczycić może się już trzema pierwszymi projektami, wykorzystującymi opracowany przez nich system. W przyszłym roku firma planuje uruchomienie produkcji modułów fotowoltaicznych na skalę przemysłową oraz rozszerzenie funkcjonalności chodnika solarnego o możliwość prezentowania informacji, co miałoby pomagać w nawigacji, kierowaniu ruchem etc.

Pracujemy obecnie także nad poszerzeniem obszaru stosowalności naszej technologii. Jedną z propozycji jest instalacja solarnych chodników wokół parkingów, gdzie znajdują się ładowarki do pojazdów elektrycznych – mogłyby być one zasilane czystą, zieloną energią – powiedział Ilyés.

Firma obecnie pracuje też nad adaptacją systemu z chodników do zastosowania na tarasach i dachach domów.