WHO nakłania Indie do podążania drogą reprezentowaną przez Chiny

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest pod wrażeniem działań wdrożonych przez Chiny w celu poprawienia jakości powietrza. Jeszcze do niedawna właśnie chińskie miasta, takie jak Xingtai oraz Pekin były w czołówce ponad 4 tysięcy najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Obecnie, dzięki zwiększonym inwestycjom np. w zieloną energię, WHO zauważa poprawę. Organizacja chciałaby, żeby sąsiednie Indie także podjęły tak zdecydowane działania, wypowiadając wojnę zanieczyszczeniom powietrza.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby podobny ruch pojawił się teraz w Indiach, które są jednym z krajów, którym jesteśmy szczególnie zainteresowani. Istnieją dobre inicjatywy, które mogą być szybko wdrożone w życie, ale wciąż poziomy zanieczyszczeń są bardzo wysokie i chcielibyśmy, aby podjęto zdecydowane działania” – powiedziała Maria Neira, która w WHO odpowiada za dział zdrowia publicznego.

Powodem zanieczyszczenia powietrza w Indiach jest m.in. ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz błędna polityka jej pozyskiwania, która jak do tej pory bazowała przede wszystkim na konwencjonalnych źródłach energii, w tym węglu. Indyjskie władze mają tego świadomość i zapowiadają przejście na zieloną energię do 2050 roku.