Więcej elektryków Solarisa w Krakowie

Krakowskie MPK podpisało umowę z Solaris Bus & Coach na zakup 50 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric. Obecnie MPK korzysta z 28 elektryków spośród wszystkich 400 pojazdów. Wartość kontraktu przekracza 165 milionów złotych. 

W umowie Solaris ma dostarczyć przewoźnikowi 50 przegubowych autobusów elektrycznych oraz 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in. Wszystkie pojazdy pojawią się w mieście do maja 2021 roku. Całkowita wartość umowy wynosi 165 milionów i 435 tysięcy złotych.

Decyzję o zakupie kolejnych 50 autobusów elektrycznych marki Solaris odbieramy jako wyraz pozytywnych doświadczeń z eksploatacji pojazdów elektrycznych Solaris, wynikających nie tylko z wysokiej jakości samych autobusów, ale także z profesjonalnie przygotowanej obsługi serwisowej. Jesteśmy dumni, że mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza w Krakowie – mówi Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Parametry Solaris Urbino Electric 18

Autobusy, w które zaopatrzy się tabor krakowskiego MPK, będą napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Będą one przygotowane do ładowania na dwa sposoby: przez 4-polowy pantograf dachowy albo poprzez złącza plug-in. 

Solaris Urbino Electric 18 mogą przewozić 141 pasażerów, 43 z nich w miejscach siedzących. Do Krakowa trafią pojazdy wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczny system ogrzewania.

Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Jednym z elementów, które były w tym konkursie brane pod uwagę, to ekologiczny transport i jego znaczenie dla środowiska. Nowe autobusy będą wykorzystywane na czterech liniach kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrzakomentuje podpisanie umowy zakupu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezes Zarządu MPK S.A. w Krakowie, Rafał Świerczyński, dodaje, że na wsparcie tego zakupu, ze środków unijnych przyznano 110 mln wsparcia. 

Źródło: solarisbus.com