Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Więcej prądu z wiatru dzięki orkanowi Sabina

farmy wiatrowe

Więcej prądu z wiatru dzięki orkanowi Sabina

Szalejący nad Polską orkan Sabina powoduje silny wiatr, dzięki któremu turbiny wiatrowe mogą generować prąd. To jeden z niewielu pozytywów tego niebezpiecznego zjawiska. 10 lutego odnotowano wzrost produkcji energii elektrycznej przez wiatraki o 20 procent. 

Reklama

Wiatraki pokryły 25% zapotrzebowania kraju


Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakomunikowały, że dziś o godzinie 11 wiatraki w Polsce pracowały z mocą 5 GW. Chwilowe zapotrzebowanie w systemie wynosi około 23,6 GW. Oznacza to, że same turbiny przez pewien czas pokrywały nieco ponad 1/5 zapotrzebowania energetycznego dla całego kraju.

Z kolei w nocy z 9 na 10 lutego, w trakcie tak zwanej doliny nocnej (około godziny 3), kiedy chwilowe zapotrzebowanie energetyczne jest najniższe, moc wiatraków, choć wynosiła 4,9 GW, to pokryła nawet 30 procent zapotrzebowania.

Dzięki tej wyjątkowej produkcji import energii w nocy utrzymał się na poziomie 250 MW. Przed południem wzrósł do poziomu 700 MW. Natomiast tydzień temu w nocy pobierano 300 MW, zaś w ciągu dnia – 1,5 GW.

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w połowie 2019 roku łączna moc energii wiatrowej w Polsce wynosiła 5,9 GW.

źródło: wnp.pl

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.