Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców

Tereny zielone w miastach odgrywają ważną rolę. Pomagają w chłodzeniu przestrzeni w czasie upalnych dni czy ochronie bioróżnorodności. Wiedzą o tym w Wiedniu, który wspiera inicjatywy związane z zazielenianiem fasad, dachów i dziedziców.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wsparcie na dwa sposoby

Jak zapewnić miastu zieleń w przypadku, gdy gęstość zabudowy nie pozwala na budowę parków? Zazielenić budynki! Wiedeń wspiera teraz inicjatywy związane z zazielenianiem fasad, dachów i dziedziców. A robi to na dwa sposoby. Pierwszym jest dzielenie się fachową wiedzą. W imieniu magistratu organizacja ekologiczna Die Umweltberatung doradza w temacie odpowiednich systemów sadzenia i doboru roślin. Eksperci z urzędu miasta wspierają koordynację zezwoleń. Drugi sposób to wsparcie finansowe! Zielone dachy są dotowane do 20.200 euro, zielone fasady od strony ulicy do 5.200 euro, a zazielenianie dziedzińców do 3.200 euro. Finansowaniem objęte są też usługi doradcze i planistyczne. Starający się o dotację musi mieć zgodę właścicieli/spółdzielni, przygotować kosztorys i faktury za działania w zakresie zazieleniania. Na ten sam projekt nie może być również przeznaczone żadne inne finansowanie unijne ani federalne.

Dla planety i… oszczędności

W tym roku wyjątkowo odczuwamy skutki globalnego ocieplenia. Rekordowe temperatury sprawiają, że w wielu miastach w Europie i na świecie ciężko jest normalnie funkcjonować. Inwestycja w zieleń to dobry sposób na „ochłodzenie”, a tym samym oszczędności.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Zazielenianie budynków to nie tylko piękny widok, to raczej skuteczny środek przeciwko letniemu przegrzewaniu się miasta. Dzięki zacienianiu i parowaniu mają one pozytywny wpływ na mikroklimat i pozwalają na oszczędności w energochłonnych systemach klimatyzacyjnych w budynku. Rośliny mają działanie izolacyjne, a także wiążą kurz i CO2podkreśla członek zarządu miasta ds. klimatu, Jürgen Czernohorszky.

Zielone fasady spełniają jeszcze jedną ważną funkcję. Dają schronienie i pożywienie dla owadów i ptaków. To duży krok na drodze wspierania bioróżnorodności w mieście.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dlaczego zielone dachy są przyszłością miast? Dowiedz się z artykułu w naszym portalu.

Zazielenianie elewacji – na co zwrócić uwagę?

W zależności od warunków istnieje wiele możliwości zazielenienia elewacji. Pod uwagę musimy wziąć instalacje gruntowe, szerokość chodnika oraz powierzchnię elewacji. Dostępne systemy oparte są na glebie, rynnach z/bez wsporników lub na elewacjach ze specjalnymi systemami nawadniającymi. Bardzo ważna jest późniejsza pielęgnacja i konserwacja.

źródło: Eurocomm-PR, umweltberatung.at, fot. CHUTTERSNAP/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.