Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiedeń najbardziej zielonym miastem świata

Wiedeń najbardziej zielonym miastem świata

Wiedeń jest najbardziej zielonym spośród 50 najczęściej odwiedzanych miast na świecie – wynika z badania przeprowadzonego przez Resonance Consultancy. Ocena jest wypadkową bogactwa terenów zielonych i proekologicznych rozwiązań stosowanych w stolicy Austrii.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Według autorów badania Wiedeń może pochwalić się nie tylko wyjątkową zielenią, ale i dobrze rozwiniętym ekologicznym transportem oraz 30-procentowym udziałem źródeł odnawialnych w produkcji energii. Badacze dostrzegli także potencjał lokalnych producentów żywności. Na niższych stopniach podium stanęły dwa niemieckie miasta: Monachium i Berlin.

Jak ustalili autorzy badania, prawie połowa mieszkańców Wiednia korzysta z rocznych karnetów na komunikację miejską. Twórcy raportu zbadali też poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10, zużycie wody, a także dostępność urządzeń do recyklingu i kompostowania. 

Instalacje fotowoltaiczne w Wiedniu

Warto wspomnieć, że rząd Austrii zapowiedział, iż jeszcze w tym roku na milionie dachów zostaną zainstalowane panele słoneczne. Wszystko po to, by do 2040 roku móc osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Ponadto, zgodnie ze zmienionym niedawno prawem budowlanym wszystkie nowe budynki muszą być obowiązkowo wyposażone w panele słoneczne. Obowiązkowy jest w nich również montaż ładowarek do samochodów elektrycznych.

Do końca roku na lotnisku międzynarodowym w Wiedniu zostanie wybudowana nowa, piąta już instalacja fotowoltaiczna. W sumie roczna produkcja energii z promieni słonecznych może w tym obiekcie przekroczyć 3 GWh. Dodajmy, że lotnisko jest obsługiwane przez kilkaset autobusów. 

Spalarnia odpadów w Wiedniu

Wiedeń ma też na koncie przebudowę spalarni odpadów. Spalarnia śmieci po remoncie nie tylko wpisuje się w identyfikację wizualną miasta, ale wyznacza też nowe standardy środowiskowe. Oprócz niej na terenie miasta funkcjonują jeszcze trzy spalarnie, z których produkowana jest energia na potrzeby zasilania budynków i ciepłownictwa.

Źródło: balkangreenenergynews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.