Wielka Brytania: 35 mln samochodów elektrycznych mogłoby przechowywać 20% wytwarzanej energii elektrycznej

National Grid ESO opublikował raport “Future Energy Scenarios”, który prognozuje ścieżki rozwoju dla energii w ciągu najbliższych 30 lat. W raporcie wyszczególniono cztery scenariusze, w tym dwa, które nie pozwalają Wielkiej Brytanii osiągnąć długoterminowego celu emisyjnego.

Raport przewiduje szereg scenariuszy energetycznych dla Wielkiej Brytanii, której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Jednym z podanych rozwiązań jest wykorzystanie 35 milionów samochodów elektrycznych do przechowywania dużej ilości energii odnawialnej. National Grid szacuje, że miliony pojazdów będą w stanie przechowywać nawet 20% całkowitej produkcji energii słonecznej w Wielkiej Brytanii – i w razie potrzeby dostarczać ją z powrotem do sieci.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych

Obecnie w Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest około 200 000 pojazdów elektrycznych. Najnowsze dane Stowarzyszenia Producentów i Handlowców Samochodów (SMMT) wskazują, że sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła o około 60% w 2019 r., a do końca czerwca sprzedano prawie 12 000 pojazdów elektrycznych. Liczby te rosną wraz ze spadkiem sprzedaży hybrydowych pojazdów zasilanych z sieci.

Cele klimatyczne Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania chce osiągnąć zerową emisyjność netto do 2050 roku poprzez scentralizowane działania na dużą skalę za pomocą elektryfikacji transportu i zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną do połowy 2020 r. oraz wzrostu produkcji energii elektrycznej z wiatru – zwłaszcza z farm na morzu, a także z farm słonecznych do 2030 r.