Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania posiada już 20 GW mocy wiatrowych

Wielka Brytania posiada już 20 GW mocy wiatrowych

Grupa przemysłowa RenewableUK poinformowała, że Wielka Brytania przekroczyła barierę 20 GW zainstalowanych mocy w ramach energetyki wiatrowej. Granica ta została przekroczona po uruchomieniu farmy wiatrowej Walney 3 o mocy 659 MW duńskiej grupy Orsted.

Reklama

Obecnie Anglia posiada w ramach miksu energetycznego 20 125 MW mocy wiatrowych. Rządzący idą za ciosem i intensywnie wspierają rozwój energetyki wiatrowej u wybrzeży kraju. Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, wielokrotnie podczas przemówień podkreśla, że Anglia chce wykorzystać maksymalnie swoje „zasoby” morskie do rozwoju OZE. Wielka Brytania posiada ambicje bycia liderem w rozwoju energii wiatrowej. Jak do tej pory, konsekwentnie realizuje swój cel (więcej: Wielka Brytania liderem morskiej energetyki wiatrowej).

moce wiatrowe w wielkiej brytanii

Pierwsza komercyjna farma wiatrowa (onshore) Delabole w tym kraju została oddana do użytku w 1991 roku w Cornwall, natomiast pierwsza morska farma wiatrowa rozpoczęła produkcję energii elektrycznej w 2000 roku. Od 1991 do 2010 roku w sumie w Wielkiej Brytanii zainstalowano 5 GW. Następnie w ciągu 3 lat dodano kolejne 5 GW mocy, by ostatecznie w 2017 roku osiągnąć poziom 15 GW mocy.

Dyrektor wykonawczy RenewableUK Emma Pinchbeck zauważa, że w ciągu pierwszych 14 lat zainstalowano 5 GW mocy, podczas gdy taką samą ilość obecnie instaluje się w Wielkiej Brytanii w ciągu 2 lat. Jest to znaczny postęp w rozwoju „zielonej” energii w Anglii. Większą część zainstalowanych mocy obejmują lądowe elektrownie wiatrowe.

Według przewidywań RenewableUK do 2030 roku na Wyspach sektor wiatrowy osiągnie 30 GW zainstalowanych mocy.

Więcej informacji: Wzrasta poziom inwestycji w europejski sektor wiatrowy.

Źródła: renewableuk.com, renew.biz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.