Wielka Brytania rozpisuje aukcje OZE na 2019 rok

Wielka Brytania rozpisuje aukcje OZE na 2019 rok

Wielka Brytania planuje przeprowadzić latem przyszłego roku aukcję OZE, pomimo faktu, że sąd UE anulował notyfikację Komisji Europejskiej dotyczącą pomocy państwowej w tym sektorze. 

Instalacje zgłoszone w tych aukcja uruchomione mają być zimą 2019-20 roku, ale będzie to uwarunkowane m.in. wynikami ustaleń specjalnej komisji, która ma zacząć obrady na początku przyszłego roku. Jeśli komisja wyda pozytywną decyzję dotyczącą dofinansowań dla brytyjskiego rynku energetycznego, to pomoc udzielana instalacjom OZE w tym kraju uznana zostanie za „kompatybilną z rynkiem międzynarodowym”, wskazuje KE.  

Zgodnie z pozytywnym scenariuszem inwestycje zostaną zrealizowane i odbywać będą mogły się kolejne aukcje OZE w Wielkiej Brytanii. Jak podaje tamtejszy rząd, trwają rozmowy z KE, aby śledztwo zakończyło się możliwie szybko.  

Do tego czasu krajowy operator sieci przesyłowej poinstruowany został przez władze, by działać cały czas bez zmian, oprócz faktu wstrzymania samych płatności związanych z dofinansowaniami. Wszystko po to, aby „zapewnić, by dostawcy energii mogli otrzymać płatności po wyjaśnieniu całej sprawy”, podsumowują władze. 

Szef Zrzeszenia Sektora OZE, Frank Gordon, skomentował: „Cieszymy się z wyjaśnień rządu, w szczególności ze stanowiska operatora sieci energetycznej, by dalej współdziałać z nami w ramach poprzednich porozumień, a także z faktu, że planowane są kolejne aukcje na lato 2019 roku. (…) Mamy jednak poważne obawy, że to lato może być sporym wyzwaniem z uwagi na wymagania, jakie trzeba spełnić”. 

Źródło: renews.biz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.