Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania zamierza zredukować emisje o 68% do 2030 roku

Wielka Brytania

Wielka Brytania zamierza zredukować emisje o 68% do 2030 roku

Premier Boris Johnson ogłosił ambitne plany redukcji emisji o minimum 68% do 2030 roku. To więcej, niż zakłada jakakolwiek inna gospodarka na świecie. Jak podkreśla Johnson, Wielka Brytania zamierza być światowym liderem w walce ze zmianami klimatu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wielka Brytania liderem w wyznaczaniu ambitnych celów

Według rządu brytyjskiego, w ciągu ostatniej dekady Wielka Brytania ograniczyła emisję dwutlenku węgla w znacznie większym stopniu niż jakikolwiek inny kraj. Jako pierwsza z gospodarek wprowadziła również przepisy umożliwiające realizację celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

– Udowodniliśmy, że możemy zredukować emisję dwutlenku węgla, a zarazem stworzyć setki tysięcy miejsc pracy i zjednoczyć przedsiębiorstwa, naukowców, organizacje pozarządowe i społeczności lokalne we wspólnym celu, jakim jest dalsza i szybsza walka ze zmianami klimatu – powiedział Boris Johnson. 

Climate Ambition Summit wstępem do szczytu klimatycznego w Glasgow

Johnson wezwał światowych przywódców do zaostrzenia celów klimatycznych i przedstawienia ich 12 grudnia, podczas Climate Ambition Summit, którego Wielka Brytania jest współgospodarzem. 

Spotkanie w formule online odbędzie się w piątą rocznicę podpisania porozumienia paryskiego, i stanowi wstęp do szczytu klimatycznego COP26, który z powodu pandemii został przełożony na 1-12 listopada 2021 roku. 

Jak czytamy na stronie wydarzenia, tego dnia zostaną przedstawione nowatorskie rozwiązania dotyczące łagodzenia skutków, adaptacji regionów do transformacji, oraz wsparcia. Gospodarze apelują w szczególności o:

  • podjęcie bardziej ambitnych działań na szczeblach krajowych,
  • przedstawienie długoterminowej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej,
  • wsparcie finansowe dla najsłabszych regionów i krajów,
  • ustalenie ambitnych planów adaptacyjnych. 

Nowy cel emisji Wielkiej Brytanii należy do najambitniejszych na świecie i odzwierciedla pilność oraz skalę wyzwania, przed którym stoi nasza planeta – stwierdził Alok Sharma, prezydent COP26. – Wysoko podnieśliśmy poprzeczkę, ale mam nadzieję, że to zmotywuje inne kraje, które dołączą do nas. 

Odnawialne źródła energii pomogą w osiągnięciu celu

Aby urzeczywistnić swój cel, Wielka Brytania zamierza podjąć współpracę z międzynarodowymi firmami energetycznymi. 

Tego rodzaju odważna i stanowcza polityka pomoże przyciągnąć inwestorów oraz środki potrzebne do realizacji założeń ograniczenia emisji – powiedział Alistair Phillips-Davies, dyrektor generalny SSE, firmy z sektora energii odnawialnej. – To również motywacja dla takich firm jak nasza. Dzięki programowi inwestycji zrobimy jeszcze więcej, aby umocnić przywództwo Wielkiej Brytanii w walce ze zmianami klimatu. Będziemy rozwijać pionierskie technologie wychwytywania dwutlenku węgla, czy budować infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.

Źródło: bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.