Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wirtualna elektrownia połączy 100 domów i dostarczy czystą energię do sieci państwowej

Wirtualna elektrownia połączy 100 domów i dostarczy czystą energię do sieci państwowej

MCE, amerykański dostawca energii non-profit, planuje uruchomić wirtualną elektrownię, która ma usprawnić lokalną sieć energetyczną. Firma chce zmodernizować opuszczone domy i zainstalować na nich m.in. panele fotowoltaiczne, które będą kolektywnie dostarczać energię, dzięki cyfrowym połączeniom. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Projekt modernizacji domów

MCE planuje rozwiązać dwa problemy za jednym zamachem – kryzys energetyczny i kryzys mieszkaniowy, który dotyczy mieszkańców Richmond w Kalifornii, USA. Firma energetyczna planuje wykorzystać 3 mln dolarów na modernizację opuszczonych domów i wyposażyć je w technologie odnawialnych źródeł energii, takie jak panele fotowoltaiczne, magazyny energii, termostaty, pompy ciepła i ładowarki do pojazdów elektrycznych. 

Pierwszy etap projektu zakłada unowocześnienie 100 domów i kilka budynków komercyjnych, które mają być neutralne pod względem emisji, energooszczędne i odporne. Następnie mają one trafić na rynek nieruchomości, z myślą o rodzinach o niskich dochodach, którym będzie przysługiwać ulga finansowa. 

Wirtualna elektrownia odnawialnej energii

Domy mają tworzyć wspólną, wirtualną sieć energetyczną podłączoną do specjalnego oprogramowania. Dzięki temu MCE będzie miało możliwość koordynowania szeregu systemów energetycznych w tym samym czasie. Wspólnie, czyste technologie mają tworzyć rozproszoną elektrownię, która może uczestniczyć w państwowym rynku, sprzedając energię w okresach wysokiego zapotrzebowania i wzrastających rachunków. 

Projekt Richmond Advanced Energy Community jest doskonałym przykładem budowania społeczności dla przyszłości czystej energii. Jest to pierwszy w swoim rodzaju projekt, który połączy czyste technologie energetyczne z wymiernymi korzyściami dla społeczności poprzez integrację z siecią w Kaliforniipowiedział David Hochschild, przewodniczący Kalifornijskiej Komisji Energetycznej.

Kilkaset dodatkowych megawatów energii w sieci państwowej? 

Docelowo wirtualna elektrownia ma mieć 1,25 megawata mocy, co stanowi zaledwie 0,10% zapotrzebowania na energię elektryczną w tym regionie. Niemniej to dopiero początki projektu, który może w przyszłości okazać się istotną drogą łączenia polityki mieszkaniowej oraz polityki energetycznej. 

Modernizacja domów jednocześnie zapewni ludziom miejsca zamieszkania oraz zmniejszy lokalne emisje. W dodatku wirtualna elektrownia zapewnia lepszą stabilność sieci. Docelowym planem MCE jest zbudowanie rozproszonej elektrowni, która będzie w stanie wyprodukować setki megawatów energii elektrycznej. 

Źródło: MCE, insideclimatenews.pl

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.