Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wizyta Tuska w Czechach. Fiala: Bez energetyki atomowej nie będziemy w stanie zaspokoić zapotrzebowania na energię

Wizyta Tuska w Czechach. Fiala: Bez energetyki atomowej nie będziemy w stanie zaspokoić zapotrzebowania na energię

We wtorek 27 lutego miała miejsce oficjalna wizyta premiera Donalda Tuska w Pradze (Czechy). Jednym z głównych tematów obustronnych rozmów było bezpieczeństwo energetyczne. Co o elektrowni atomowej powiedzieli Tusk i Fiala?

Reklama

Wizyta w Czechach

Obecność polskiego premiera w Czechach była spowodowana oficjalnym szczytem państw Grupy Wyszehradzkiej, w skład której wchodzą: Polska, Węgry, Słowacja oraz Czechy. Na marginesie wydarzenia odbyło się bilateralne spotkanie premierów Polski, Donalda Tuska oraz Czech, Petra Fiala. O czym rozmawiali politycy?

tusk fiala
Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Wielość tematów bilateralnych rozmów

Tuż przed wyjazdem Tuska do Czech, media obiegła informacja o jego wątpliwościach na temat tego, czy funkcjonowanie Grupy Wyszehradzkiej w obecnym kształcie i warunkach geopolitycznych ma nadal sens. Kolejnego dnia kwestia ta została nawet oficjalnie poruszona przez dziennikarza, który zapytał o to bezpośrednio obu polityków podczas wspólnej konferencji prasowej. Choć na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się być szczególnie istotną, to jednak nie ten temat zdominował spotkanie.

Wątków w rozmowach premierów było stosunkowo wiele, jednak kilka kwestii wybrzmiało najgłośniej. Chodzi o sprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuację w Ukrainie. Podczas konferencji pojawiły się słowa o ewentualnym zamiarze wysłania wojsk obu krajów na teren objęty wojną, oraz tematu handlu i bezpieczeństwa dla tych trzech rynków. Premier Czech w szczególny sposób przywołał również kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

Polska zmierza w kierunku atomistyki

To stwierdzenie, które wypowiedział Petr Fiala. Zwrócił również uwagę na ponad 50-letnie doświadczenie Republiki w energetyce jądrowej, którym zaoferował się wesprzeć Polskę w dążeniu do rozwijania przez nas tego sektora. Czesi posiadają obecnie dwie elektrownie atomowe na terenie swojego kraju oraz łącznie sześć bloków jądrowych. Dwie z jednostek, o mocy 1000 MW zlokalizowane są w Temelin, a cztery pozostałe (510 MW) w Dukovanach. Na terenie tej ostatniej elektrowni przewidziana jest budowa kolejnych reaktorów. Uruchomienie pierwszego z nich planuje się na 2036 rok. 

Co więcej, według czeskiej agencji informacyjnej ČTK (Česká tisková kancelář) w 2021 roku czeskie elektrownie jądrowe wyprodukowały ponad jedną trzecią (36,6%) energii elektrycznej w kraju. Śmiało można zatem powiedzieć, że energetyka atomowa stanowi u naszych południowych sąsiadów znaczną siłę. 

– Rozmawialiśmy o tematach, które są istotne dla obu krajów, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, energetyka jądrowa, która jest dla Czech bardzo ważna. Jak wiemy, Polska również zmierza w kierunku atomistyki – tutaj możemy podzielić się naszym 50-letnim doświadczeniem zadeklarował Fiala. – Dla nas ważne jest to, że energetyka jądrowa trafiła do Taksonomii i w Unii Europejskiej już panuje konsensus co do tego, że bez tej energetyki nie będziemy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na energię, ani nie będziemy w stanie zrealizować naszych celów klimatycznych – powiedział premier Czech.

Polski atom kluczowym tematem rozmów

Niemal od początku trwania obecnej kadencji Sejmu, kwestia energii atomowej i bezpieczeństwa energetycznego Polski jest poruszana podczas praktycznie każdego oficjalnego spotkania szefa polskiego rządu z zagranicznym przedstawicielem. Na łamach portalu pisaliśmy już między innymi o wizytach Tuska w Paryżu i Berlinie, o których można przeczytać więcej tu: 

Poza wizytą w Pradze nie można pominąć poniedziałkowego spotkania Tuska z premierem Kanady, Justinem Trudeau, podczas którego padły ważne słowa dotyczące współpracy polsko-kanadyjskiej w budowie SMR, czyli małych reaktorów jądrowych. Premier wyraził wyraźną chęć podjęcia wspólnej pracy nad tym modelem energetyki. Jakie konsekwencje pociągnie za sobą ta deklaracja, prawdopodobnie dowiemy się już wkrótce. 

Wspólną konferencję prasową premiera Polski i Czech można obejrzeć tutaj:

Źródło: nuclear.pl, twitter.com/PremierRP
Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.