Władysławowo: Straż miejska przestrzega przed puszczaniem lampionów

Władysławowo: Straż miejska przestrzega przed puszczaniem lampionów

W okresie letnim strażnicy nadbałtyckich miejscowości turystycznych zmagają się z dużymi ilościami porzucanych śmieci. Ostatnio funkcjonariusze z Władysławowa przestrzegali też przed zakupem i puszczeniem płonących “lampionów szczęścia”, które mogą bardzo szybko stać się przyczyną pożaru lasu. 

Podcast

Dzikie małe wysypiska śmieci

Straż miejska Władysławowa apeluje o nieporzucanie w lasach i na wydmach śmieci. Zapowiada wzmożone kontrole na tych terenach. 

– Apelujemy o rozwagę oraz o powstrzymywanie się od zaśmiecania naszego wspólnego środowiska naturalnego, co negatywnie wpływa na estetykę oraz wizerunek gminy Władysławowo – czytamy na profilu społecznościowym jednostki. 

Strażnicy przestrzegają, że zanieczyszczenie odpadami jest złamaniem prawa, podlegającym karze grzywny. 

Lampiony szczęścia niebezpieczne dla zwierząt i lasów

Temat lampionów szczęścia regularnie wraca w okresie wakacyjnym. Choć gadżet ten cieszy się dużą popularnością, to łatwo zapomnieć o jego negatywnym wpływie. Lampion przez pewien czas unosi się w powietrzu, a po wypaleniu, spada na losowe podłoże i staje się odpadem. Niedopalony lampion jest zagrożeniem dla lasu, natomiast w metalowy szkielet mogą zaplątać się ptaki.

– Przez nie zachowaną ostrożność już niejednokrotnie dochodziło do pożaru wydm, obszarów zalesionych, jak również pobliskich zabudowań wykonanych z materiałów łatwopalnych – przekonują strażnicy z Władysławowa, aby turyści zrezygnowali z kupowania lampionów.

Źródło: rp.pl, Facebook

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.