Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wniosek o dodatek węglowy – są problemy. Czy można już ubiegać się pieniądze?

Wniosek o dodatek węglowy - są problemy. Czy można już ubiegać się pieniądze?

Wniosek o dodatek węglowy – są problemy. Czy można już ubiegać się pieniądze?

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, wniosek o dodatek węglowy miał być dostępny od dzisiaj, czyli począwszy od 16 sierpnia 2022 roku. Urzędnicy nie dostali jednak potrzebnych wytycznych. Tymczasem cena węgla w Polskiej Grupie Górniczej wzrosła nawet o 400 zł.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wniosek o dodatek węglowy

Rząd zapowiadał, że od poniedziałku będzie można składać wniosek o dodatek węglowy. Rzeczywistość okazała się inna, Nie można zrobić tego osobiście w urzędzie, ani przez internet. Powód? Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie opublikowało jeszcze rozporządzenia, w którym zawarty zostanie wzór deklaracji. Wniosek o dodatek węglowy stanął zatem w miejscu, a do tego rządowa strona działa z problemami – najprawdopodobniej z uwagi na przeciążenie serwerów.

W momencie pisania tego artykułu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przekazało żadnych aktualizacji w kwestii dodatku węglowego. Urzędnicy najwyraźniej skupiają się na katastrofie ekologicznej związanej z zatruciem rzeki Odry

Wniosek o dodatek węglowy będzie można najprawdopodobniej złożyć w przeciągu następnych kilku dni. Jak to zrobić?

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek o dodatek węglowy będzie dostępny w urzędach gmin oraz na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

  • Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy – wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł.

Wniosek o dodatek węglowy pozwoli ubiegać się o potrzebne pieniądze, jednak trzeba także zadać pytanie, czy jest to długofalowe rozwiązanie pozwalające na powstrzymanie kryzysu energetycznego w Polsce. 

Wniosek o dodatek węglowy – wystarczy na kryzys?

Zapowiada się, że w tym sezonie rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Tymczasem wsparcie, jakie proponuje polski rząd zakłada dopłaty do węgla, którego może nie być na składach. 

Według danych GUS, w 2020 roku import węgla dla odbiorców indywidualnych wyniósł 7,1 mln ton, a aż 87,7% z tego pokrył węgiel przywieziony z Rosji. To właśnie sankcje UE i embargo na rosyjski węgiel, które wchodzi w życie w sierpniu br., sprawia, że ceny tego surowca idą drastycznie w górę. Sklep Polskiej Grupy Górniczej, w dniu planowanego uruchomienia zbierania wniosków o dodatek węglowy, podniósł ceny o 20% a nawet 40%


Rząd przekonuje, że węgla nie zabraknie i wystartuje z kolejnym programem wsparcia, tym razem także dla właścicieli innych źródeł ciepła. 

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na pellet drzewny, drewno kawałkowe lub inną biomasę, w szczególności: brykiet drzewny, słomę, ziarna zbóż i nimi zasilane albo kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG albo kocioł olejowy poinformowało ministerstwo.

Czekamy na konkretne informacje o planowanych datach wprowadzenia w życie rządowych planów.

źródło: RFM FM, gov.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.