Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Woven City – miasto z nowymi technologiami, OZE, ogniwami wodorowymi i niskim śladem węglowym

Woven City – miasto z nowymi technologiami, OZE, ogniwami wodorowymi i niskim śladem węglowym

Podczas technologicznych targów CES w Las Vegas japoński koncern samochodowy Toyota zaprezentował projekt miasteczka Woven City o powierzchni 71 ha, który ma powstać u stóp góry Fuji. Będzie on w pełni podłączony do internetu, zaś energia elektryczna ma pochodzić tylko z ogniw wodorowych. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Woven City (“Tkane Miasto”) jest przewidziane jako obiekt laboratoryjny. Na początku wprowadzą się do niego pracownicy, głównie naukowcy i konstruktorzy, razem z rodzinami –  około 2 tysiące osób. Będą testowali różnego typu technologie: od alternatywnych źródeł energii, przez robotykę, po sztuczną inteligencję.

Budowa kompletnego miasta od podstaw, nawet na tak małą skalę, jest wyjątkową okazją do opracowania przyszłych technologii, w tym cyfrowego systemu operacyjnego dla infrastruktury miasta. Z połączonymi i komunikującymi się ze sobą za pośrednictwem danych i czujników ludźmi, budynkami i pojazdami będziemy mogli przetestować połączoną technologię AI zarówno w świecie wirtualnym, jak fizycznym, maksymalizując jej potencjał — tłumaczy Akio Toyoda, prezes Toyota Motor Corporation.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Głównym architektem laboratoryjnego miasteczka ma być Bjarke Ingels z Danii. Zwraca on uwagę na obecność w Woven City ogromnej ilości technologii oraz nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań transportowych. Japończycy wyodrębnili 3 typy ulic: dla szybszych pojazdów, dla tych wolniejszych (w tym osobiste środki transportu jak np. rower) i pieszych oraz wyłącznie dla pieszych.

Celem Toyoty jest zminimalizowanie śladu węglowego w realizacji tego projektu, dlatego na jego infrastrukturę będą składały się budynki z drewna, instalacje fotowoltaiczne, a także sieć zasilania oparta o ogniwa wodorowe. Co więcej, dookoła miasta pojawi się rodzima roślinność z hydroponiką, która służy do bezglebowej uprawy roślin oraz parki do spotkań towarzyskich.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Budowa Woven City ruszy w 2021 roku. Szczegółowe informację znajdziesz na stronie projektu tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.