Wrocław. W parkach postawiono poidełka dla owadów

Wrocław. W parkach postawiono poidełka dla owadów

Z powodu trwającej suszy pracownicy z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu umieścili w parkach na terenie miasta poidełka dla owadów i mniejszych ptaków. To niewielkie miski wypełnione wodą – władze podkreślają, że takie wodopoje można ustawiać samodzielnie we własnych ogrodach.

Podcast

W związku z zapowiadanym kolejnym suchym i upalnym rokiem chcemy pomóc pożytecznym owadom, zwłaszcza w upalne dni poszukującym miejsca, w którym mogą ugasić pragnienie. W tym celu planujemy ustawienie na naszych terenach poideł, z których będą mogły bezpiecznie napić się wody tłumaczył Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Poidełka, czyli niewielkie miski wypełnione wodą, ustawiono między drzewami i krzewami w 25 parkach zlokalizowanych na terenie Wrocławia. Najwięcej, bo po cztery, rozmieszczono w Ogrodzie Japońskim, Parku Szczytnickim, Parku Skowronim oraz w Parku Wschodnim.

Jak zaznacza Zarząd Zieleni Miejskiej, takie poidełka można ustawiać samodzielnie we własnym ogrodzie. Wystarczy do ceramicznej podstawki pod doniczkę o średnicy minimum 30 centymetrów włożyć kilka kamieni o różnej wielkości i nalać wodę. Większe kamienie zapewnią stabilność poidełka, natomiast mniejsze będą pełnić funkcję „wyspy” z łagodnym zejściem do wody – dzięki nim owady nie utoną. Ważne, by pamiętać o uzupełnianiu poziomu wody w takim poidełku, szczególnie w cieplejsze dni.

To wszystko powinniśmy schować gdzieś w cieniu, by owady miały spokój, a woda zbytnio nie parowała. Zarząd Zieleni Miejskiej urządza takie poidełka w większości wrocławskich parkówpodkreśla Szempliński.

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.