Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wsparcie dla poszkodowanych przez zmiany klimatu. 133 tys. polskich rolników objętych dopłatami

Wsparcie dla poszkodowanych przez zmiany klimatu. 133 tys. polskich rolników objętych dopłatami

3 września 2024 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o realizacji szczególnego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców z sektora warzyw, owoców i win. Dopłaty mają objąć producentów żywności, których najbardziej dotknęły gwałtowne zjawiska pogodowe, będące efektem zmiany klimatu. Według zapowiedzi pomoc będzie mogło otrzymać ok. 133 tys. polskich producentów rolnych. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Wsparcie tylko dla najbardziej poszkodowanych

Według ustaleń MRiRW pomoc finansową otrzymają rolnicy, posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha, którzy w 2024 roku ponieśli szkody w produkcji rolnej na poziomie przekraczającym 30% średnich rocznych plonów z lat 2021-2023 albo z 3 lat w okresie 2019-2023. Aby zakwalifikować się do dotacji, trzeba potwierdzić szkody w uprawach na poziomie 40% plonów, spowodowane przez grad, susze lub wiosenne przymrozki.  

Przeczytaj też: Czy rolnicy nie odrobią strat z powodu suszy? Wypłaty za ubiegły rok w tym tygodniu

Klimat niełaskawy dla rolników

Rok 2024 był szczególnie trudny dla rolników i plantatorów. Przez kwietniowe upały wiele drzew owocowych i winorośli zakwitło wcześniej niż zwykle. Niestety, nie był to koniec ekstremalnych zmian pogodowych. Niespodziewany powrót zimy doprowadził do odmrożenia krzewów, wpływając znacznie na wysokość zbiorów. Duże straty przyniosło również majowe gradobicie, które szczególnie zaszkodziło plantacjom jagód oraz sadom.  

Największe szkody dotknęły owoce: porzeczki, brzoskwinie, jabłka, grusze, czereśnie, wiśnie, truskawki i poziomki. W niektórych województwach straty objęły nawet 90% upraw.

Według wstępnego szacunku straty wyceniono na ponad 158 mln zł poinformował Leszek Papaj, pełnomocnik wojewody ds. usuwania klęsk żywiołowych, w woj. świętokrzyskim. 

Kiedy wpłynie pomoc dla dotkniętych suszą i gradobiciem?

– Chcemy, aby od połowy października pomoc była wypłacana rolnikom. Zawsze pomoc rządowa nie pokryje pełnych kosztów, ale chcemy, aby była na tyle znacząca, by umożliwiła kontynuację produkcji – powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski. 

Według oficjalnych danych pomoc ma być wypłacana do końca 2024 rokuroku 2024. Wnioski będą przyjmowane od 1 października do 22 października. 

Rozporządzenie wdraża wsparcie finansowe UE, przeznaczone dla rolników z Polski, Austrii i Czech. Dla naszego kraju przeznaczono 37 mln euro, które budżet państwa uzupełniaenia o dodatkowe środki, co w rezultacie oznacza ok. 470 mln zł dopłat. 

To nie koniec wsparcia

Planowane dotacje to nie jedyne wsparcie, jakie zapowiada rząd. W przyszłym roku nacisk będzie położony na rozwijanie pakietu ubezpieczeń, do którego będzie dopłacać państwo. Celem takiego działania jest zminimalizowanie konieczności interwencji rządu w sytuacjach kryzysowych. 

– Chcemy, aby państwo interweniowało tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak ogromne gradobicia czy przymrozki. Obecnie dopłacamy 65% proc. do ubezpieczeń, ale chcemy iść w kierunku rozwoju rynkowych instrumentów ubezpieczeniowych, aby rolnicy mogli podejmować decyzje na podstawie informacji z rynku, a my wspieralibyśmy ich dobrymi kredytami” – zapowiedział minister.

Czytaj także: Agrofotowoltaika – czy rolnicy mogą polubić OZE?

Źródła: gov.pl, farmer.pl

Fot.: canva (fotokostic, GoodLifeStudio)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.