Wstrzymano budowę kopalni w Australii. Władze obawiają się o zagrożony gatunek zięby

Indyjska spółka Adani Australia musiała wstrzymać prace nad budową kopalni węgla Carmichael w Qeensland z powodu decyzji państwowego departamentu ochrony środowiska. Na terenie planowanej budowy występuje siedlisko zagrożonego wyginięciem gatunku zięby. Jeżeli firma dostosuje się do planu ochrony ptakami, budowa ponownie ruszy.

Budowa kopalni węgla Carmichael została zawieszona na czas nieokreślony. A to wszystko w związku z ochroną zagrożonego gatunku zięby. Jest to decyzja państwowego departamentu ochrony środowiska, która zmusza indyjską spółkę Adani Australia do ukończenia prac. To co głównie stoi na drodze do budowy kopalnia to plan ochrony tych ptaków. Kolejną przeszkodą jest plan wód podziemnych, który wymaga zatwierdzenia przez państwo. Spółka może uzyskać zgodę na realizację poprawionego projektu budowy kopalni, zobowiązując się do podjęcia określonych działań wyznaczonych przez departament.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Temat ochrony zięby jest poruszany w publicznej debacie od początku roku. Wtedy to departament zwołał zespół ekspertów w celu analizy planów indyjskiej spółki i przedstawienia wniosków rządowi. Rząd federalny podpisał plan ochrony zięby i plan wód podziemnych. Krajowa organizacja ochrony środowiska Australian Conservation Foundation jest zadowolona z decyzji departamentu.

Zięba jest na skraju wyginięcia, a kopalnie te całkowicie zniszczą lub zdegradują większość wysokiej jakości siedlisk zięb, które pozostały – powiedział Christian Slattery, członek ACF.

Jak podają inne źródła, miejsce przeznaczone pod budowę kopalni jest domem dla największej populacji zięby. Z kolei czasopismo Environmental Science and Policy podaje, że populacja zięby, która była rozpowszechniona w północno-wschodniej Australii, nie występuje na 88% terenów.

Foto: Flickr