Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wybuch w fabryce krzemu polikrystalicznego w Chinach

Wybuch w fabryce krzemu polikrystalicznego w Chinach

W jednej z chińskich fabryk krzemu polikrystalicznego doszło do szeregu eksplozji, w wyniku których zakład zostanie wyłączony na około 3-5 miesięcy. Na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Wstrzymanie działalności fabryki może zmniejszyć globalną podaż na polikrzem nawet o 10 procent. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

5 eksplozji w fabryce GCL

W minioną niedzielę (19 lipca) w chińskim regionie Xinjiang w zakładzie firmy GCL, która produkuje krzem polikrystaliczny doszło do czterech eksplozji. W poniedziałek nastąpiła jeszcze jedna. Przyczyną wypadku najprawdopodobniej było nadciśnienie w filtrze rektyfikacyjnym i usuwającym bor. Doszło do wycieku chemikaliów, które wywołały wybuch. W wyniku wypadku zakład stracił zdolności produkcyjne na poziomie 50 tys. ton polisilikonu. 

Opinia Roth Capital Partners

Kalifornijska grupa inwestycyjna Roth Capital Partners wystosowała w tej sprawie notę doradczą dotyczącą dalszych działań w przemyśle fotowoltaicznym. Szacuje się, że stan globalnej podaży na krzem polikrystaliczny spadnie o 10 procent. Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ takie straty mogą poważnie zaszkodzić produkcji ogniw krzemowych. Już w tej chwili odczuwalny jest problem z dostawą krzemu monokrystalicznego. 

Śledztwo w Chinach wstrzymuje ponownie uruchomienie

Według ustaleń RCP Chińczycy prowadzą już dochodzenie w tej sprawie. Niewykluczone, że obiekt w Xinjiang będzie wyłączony z użytku co najmniej od 3 do 5 miesięcy. Samo śledztwo może trwać 4 miesiące. Dopiero po nim możliwe będzie rozpoczęcie naprawy fabryki.

Problemy z produkcją u konkurencji 

To nie pierwszy tego typu incydent w tym miesiącu. Rynkowy konkurent GCL,firma Daqo, 1 lipca musiała wyłączyć jedną ze swoich linii produkcyjnych, która miesięcznie wytwarza 400 – 500 ton polikryształów. Jej ponowne uruchomienie może nastąpić w sierpniu lub wrześniu. RCP w wydanym na ten temat komunikacie z 7 lipca szacuje, że Daqo może stracić około 1% planowanej rocznej produkcji. Fabryka, gdzie znajduje się ta linia, ma szacunkową zdolność produkcyjną na poziomie 6 tys. ton. Przekłada się to na 1-2 procent wszystkich mocy obecnie wyłączonych fabryk.

Źródło: pv-magazine

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.