Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyginęło prawie 600 gatunków roślin w ostatnich 250 latach!

Wyginęło prawie 600 gatunków roślin w ostatnich 250 latach!

W ciągu ostatnich 250 lat wyginęło prawie 600 gatunków roślin. Naukowcy twierdzą, że ich wymieranie następuje nawet 500 razy szybciej, niż gdyby odbywało się to w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Jakie mogą być skutki?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew i Uniwersytetu w Sztokholmie odkryli, że w ciągu ostatnich dwóch i pół stuleci wyginęło 571 gatunków roślin. Liczba ta przekracza dwukrotnie liczbę ptaków, ssaków i płazów uznanych za wymarłe (łącznie 217 gatunków). Badania zostały opublikowane w czasopiśmie “Nature Ecology and Evolution”.

Rośliny na wyspach, w tropikach i klimacie śródziemnomorskim charakteryzowały się najwyższym wskaźnikiem wymierania, dlatego że są to obszary zamieszkane przez unikalne gatunki bardziej podatne na działalność człowieka. Ich wyginięcie może być spowodowane utratą siedlisk.

Skutki wymierania roślin

Zanikanie roślin może prowadzić do całej lawiny wymierania innych organizmów, które są od nich zależne. – Jesteśmy uzależnieni od roślin bezpośrednio w zakresie żywności, cienia czy materiałów budowlanych, a pośrednio w przypadku „usług ekosystemowych”, takich jak powstawanie węgla, tworzenie tlenu, a nawet poprawa komfortu psychicznego człowieka poprzez przebywanie na łonie natury – komentuje dr Eimear Nic Lughadha, naukowiec w Royal Botanic Gardens w Kew.

Raport zawiera również pozytywną informację – 430 gatunków, które kiedyś zostały uznane za wymarłe, jak np. krokus chilijski, teraz ponownie odkryto. Autorzy badania podkreślają jednak, że 90% z nich otrzymało ocenę „wysokiego ryzyka wyginięcia„.

źródła: cnn.com, czasogrodu.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.