Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak wygląda proces montażu instalacji fotowoltaicznej? [ROZMOWA]

Jak wygląda proces montażu instalacji fotowoltaicznej? [ROZMOWA]

Coraz częściej spotykane, zarówno w zastosowaniu wśród klientów indywidualnych, jak i klientów biznesowych są elektrownie słoneczne, które wykorzystują technologię pozwalającą na przetwarzanie światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Wytwarzanie prądu w ten sposób staje się coraz popularniejsze z racji oszczędności, jakie mamy szansę wygenerować. W związku z tym przedstawiamy rozmowę z przedstawicielem firmy zajmującej się fotowoltaiką, której tematem jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ewa Buczyńska, ŚwiatOZE.pl: Jakie kroki należy podjąć przed instalacją?

Certyfikowany instalator z firmy Columbus Energy: Pierwszym krokiem, jaki zostaje podjęty przed właściwym procesem instalacji PV, jest wstępny kontakt z Klientem, podczas którego zostaje umówiony termin wizji lokalnej, tj. oględzin budynku. Podczas takiej wizji Instalator potwierdza informacje zawarte w audycie energetycznym, przedstawionym Klientowi, podczas sprzedaży, a także sprawdza możliwości montażowe i elektryczne. Instalator dokonuje pełnego sprawdzenia instalacji elektrycznej u Klienta, pod kątem możliwości podłączenia montowanej instalacji fotowoltaicznej oraz dokonuje pomiarów dachu/gruntu, który to jest przeznaczony pod montaż paneli PV.

Jak powinno się przygotować dom do instalacji?

W zależności od rodzaju instalacji (dach/grunt) proces przygotowania terenu pod inwestycję jest różny. Przy montażach gruntowych pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest pielęgnacja zieleni, w miejscu przeznaczonym pod instalację. Przy obu rodzajach montażów należy udostępnić teren, przez który prowadzone będą trasy kablowe, a także umożliwić „dojście” do rozdzielni głównej, do której to podłączona będzie fotowoltaika. Nie koniecznym jest udostępnianie wyjść na dach – Instalator jest w stanie wykonać montaż przy użyciu rusztowań, drabin, zwyżki itp. sprzętu, w który jest zaopatrzony.

Jak przebiega proces instalacji?

Standardowa ekipa montażowa składa się z 3 osób. W skład takiej ekipy wchodzą: elektryk, pracownik wysokościowy i pomocnik. Elektrykiem jest osoba posiadająca uprawnienia UDT lub uprawnienia SEP obejmujące eksploatację i dozór. Pracownik wysokościowy ma potwierdzone natomiast aktualne badania lekarskie uprawniające go do prac na wysokości. Pomocnik jest do dyspozycji obu w/w członków ekipy. W skład ekipy może oczywiście wchodzić większa liczba elektryków, pracowników wysokościowych lub pomocników w celu zwiększenia efektywności i zminimalizowania czasu trwania instalacji.

Czy jest to bezpieczne dla dachu, na jakich pokryciach dachowych można montować?

Montaż instalacji może przebiegać w bardzo różny sposób (w zależności od rodzaju pokrycia i konstrukcji), ale każdy z nich prowadzony jest w sposób bezpieczny dla dachu. Każdy ze stosowanych systemów montażowych, zarówno te ingerujące w dach – montaż realizowany poprzez śruby dwugwintowe wkręcane w krokwie, jak i systemy dociążane skonstruowane są w taki sposób, aby nie prowadzić do przyszłych uszkodzeń dachu Klienta – instalacja ma bowiem pracować minimum 25 lat. Wyjątkiem do przedstawionych sposobów montażu jest instalacja na eternicie, który to ze względu na swoje właściwości jest niebezpieczny zarówno dla dachu (bardzo kruchy), jak i dla Instalatora (azbest).

Jak długo trwa sam proces montażu?

Czas trwania montażu zależny jest od stopnia skomplikowania instalacji (wysokość  budynku, kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia dachowego, mocy instalacji), a także doświadczenia ekipy montażowej. Standardowa instalacja nie zajmuje więcej jak 1-2 dni robocze.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.