Wynalazki w obronie klimatu – najlepsze projekty konkursu Cisco Global Problem Solver Challenge 2021

Za nami piąta edycja konkursu Cisco Global Problem Solver Challenge, w którym nagradzane się najlepsze pomysły biznesowe wykorzystujące technologię do ratowania naszej planety i społeczeństwa. Zwycięzcy otrzymują wysokie nagrody pieniężne, dzięki którym mogą zrealizować projekty. Przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom dotyczących obrony klimatu.

Remora (USA)

Nagrodę wysokości 50 tysięcy dolarów za rozwiązania dotyczące emisji gazów cieplarnianych otrzymał zespół Remora. Zbudował on urządzenie wychwytujące dwutlenek węgla emitowany przez ciężarówki. Jak podaje Remora, dodanie jednego takiego urządzenia do ciężarówki jest równoznaczne z zasadzeniem 6 200 drzew!

Wychwycony dwutlenek węgla następnie sprzedawany jest do producentów betonu oraz szklarnii. Roczny zarobek na emisji CO2 z  jednej ciężarówki waha się od 15 000 do nawet 22 500 dolarów. Połowa zarobionych pieniędzy trafia do firm transportowych, co jest dla nich ogromną motywacją do instalacji urządzeń w swojej flocie.

Urządzenie podpinane jest do rur wydechowych ciężarówek, z których wychwytuje nawet 80% emisji CO2. Wychwycony dwutlenek węgla odpompowywany jest do specjalnych zbiorników w czasie tankowania pojazdu.

Remora twierdzi, że dodanie ich urządzenia do każdej ciężarówki w USA spowodowałoby zmniejszenie wszystkich emisji w Stanach Zjednoczonych o całe 5%.

Takachar (Indie)

Nagrodę wysokości 25 tysięcy dolarów otrzymała grupa Takachar z Indii, zajmująca się przekształcaniem odpadów z biomasy na produkty rynkowe na całym świecie. Zostali wyróżnieni za odkrycie nowej technologii spalania biomasy „oxygen-lean torrefaction” i wykorzystanie jej do produkcji urządzenia do przekształcania biomasy odpadowej.

Sprzęt służy do przekształcania biomasy odpadowej w paliwo stałe, nawozy i inne specjalistyczne chemikalia. Urządzenie jest małe i przenośne, a do tego niedrogie w produkcji.

Jak podaje Takachar, dzięki ich technologii udało się wyeliminować 95% dymu produkowanego podczas tradycyjnego spalania biomasy oraz pożarów wywołanych biomasą.

Dodatkowo urządzenie pomaga obniżyć ilość wykorzystywanych źródeł kopalnianych do produkcji paliw i nawozów.

Takachar przewiduje, że dzięki wprowadzeniu ich technologii zostanie wyeliminowane 700 milionów ton emisji dwutlenku węgla rocznie do 2030 roku.

Continuum (USA)

Nagroda w wysokości 10 tys. dolarów powędrowała do Continuum za ich oprogramowanie do sprawdzania stanu gleby uprawnej.

Głównym problemem, z jakim zmierzył się Continuum, był brak odpowiednich danych dotyczących zdrowia gleby. Według firmy to właśnie przez tę lukę nie powstawały inicjatywy mające na celu uzdrawianie gleb i utwierdzały rolników w przekonaniu o braku korzyści z interwencji w tym temacie.

Cały projekt dąży do uświadomienia rolników o konieczności zmiany sposobu uprawy ziemi w celu poprawy ogólnego stanu gleby i ułatwiania opłacalnego przejścia na rolnictwo regeneracyjne.

Oprogramowanie Continuum importuje dane o glebie z wielu różnych źródeł i konwertuje je do ogólnodostępnego formatu, dzięki czemu można bez przeszkód porównywać metryki, takie jak składniki odżywcze, materia organiczna i CO2 dla różnych obszarów geograficznych, typów gleby i systemów upraw.

źródło: Cisco, Remora, Takachar, Continuum