Wyspa na południowym Pacyfiku w 100% polegająca na OZE

Niewielka wyspa w Archipelagu Samoa – Ta’u – wprowadza zmiany w swoim systemie zasilania – od teraz jako jedyne źródło prądu elektrycznego wykorzystywać chce system fotowoltaiczny wsparty systemem przechowywania energii Tesli.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Władze Ta’u zainstalowało na wyspie ponad pięć tysięcy modułów fotowoltaicznych oraz 60 akumulatorów firmy Tesla. Dzięki temu wyspa jest w 100% samowystarczalna energetycznie i zasilana zieloną energią. Proces przejścia na 100% OZE nie był łatwy w realizacji, ale w końcu się to udało.

Przejście na samowystarczalność energetyczną było dla Ta’u niezwykle istotne. Ta zamieszkana przez 600 osób wyspa uzależniona była od dostaw paliwa do generatorów, wysyłanych z głównej wyspy archipelagu – Tutuila. Często transporty te były opóźnione, co powodowało przestoje w dostawach energii elektrycznej i problemy z działaniem sklepów, szkół i co najgorsze – pomp słodkiej wody.

„Dostarczanie oleju napędowego było od dawna bardzo niebezpiecznym dla środowiska procederem, a w dodatku niewydajnym wykorzystywaniem pieniędzy podatników” powiedział Utu Abe Malae, dyrektor operatora energetycznego na wyspach Samoa. Władze dopłacały 400 tysięcy dolarów rocznie do transportów oleju napędowego. Rachunki za elektryczność, płacone przez mieszkańców pewnie nie spadną dzięki tej inwestycji – nadal wynosić będą od 80 do 100 dolarów, ale władze oszczędzą dzięki inwestycji na dofinansowaniach do transportu paliwa.

Konstrukcja instalacji PV o mocy 1,4 MW na tej wyspie to sprawdzian możliwości technologicznych. Do 2040 roku władze Samoa planuję usamodzielnienie energetyczne wszystkich wysp archipelagu z wykorzystaniem podobnych instalacji.