Wyspa Robben w RPA z własną mikrosiecią energetyczną i systemem fotowoltaicznym

Dzięki technologii bezprzewodowej oraz mikrosieci energetycznej stworzonej przez ABB, wyspa Robben w Republice Południowej Afryki może być zasilana niemalże w pełni z systemu fotowoltaicznego.

Wyspa ta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na swoje położenie pełniła niegdyś rolę więzienia – tutaj, w czasach apartheidu, osiemnaście lat spędził zamknięty Nelson Mandela. Do dzisiaj znajduje się tutaj więzienie, ale obecnie zmieniono jego rolę w muzeum. Wyspa ta jest także ważną częścią dziedzictwa naturalnego RPA. To siedlisko ponad 20 tysięcy pingwinów afrykańskich i południowoafrykańskich gazeli. Jest także ostoją rzadkich gatunków ptaków.

Na wyspie na stałe mieszka około stu osób – pracowników muzeum i przewodników dla turystów, których przez wyspę przewija się nawet dwa tysiące dziennie. Konieczna była modernizacja sieci energetycznej i stworzenie niezwodnego i ekologicznego źródła zasilania dla tej odosobnionej wyspy, która pozwoli zachować jej charakter. W związku z tym południowoafrykański Departament Turystyki zdecydował się na stworzenie, we współpracy z ABB, mikrosieci energetycznej, które pozwoliłaby na zasilanie całej wyspy z systemu PV. Dzięki temu wyspa ta jest także pokazowym przykładem modernizacji energetycznej, wykorzystania OZE i instalacji off-grid. Dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej w monitorowaniu i kontroli sieci energetycznej, nie było konieczności prowadzenia nowych instalacji, co było ogromną korzyścią dla środowiska naturalnego.

W praktyce mikrosieć to po prostu niewielka sieć energetyczna. Jej zastosowanie, w połączeniu z systemem PV pozwoliło na wyłączenie zasilających dotychczas wyspę agregatów prądotwórczych z silnikiem diesla.

Firma ABB jest niezwykle doświadczona w tym zakresie – zainstalowała już ponad trzydzieści tego rodzaju sieci – nie tylko na wyspach. Mikrosieci powstają w różnych, oddalonych od cywilizacji miejscach, gdzie ludzie potrzebują czystej i stabilnej energii elektrycznej, a z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą podłączyć się do normalnej sieci energetycznej.

Instalacja na wyspie Robben to przykład na to, że mikrosieci znajdują szerokie zastosowanie w różnych stronach świata i w różnych warunkach. Wydaje się, że w Polsce impulsem do szerszego zastosowania technologii związanych z mikrosieciami będzie m.in. inicjatywa tworzenia klastrów energii, które mają być naszą odpowiedzią na zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego – skomentował Rafał Płatek, przedstawiciel ABB.

Aby mikrosieć energetyczna działała sprawnie konieczna jest implementacja cyfrowych systemów monitorowania i kontrolowania systemu. System na wyspie Robben zarządzany jest zdalnie, ze znajdującego się 9 kilometrów od wyspy Kapsztadu, już na stałym lądzie. System wykorzystuje rozwiązanie ABB Ability do realizacji tej komunikacji. Możliwość zdalnego sterowania jest bardzo ważna, ponieważ mimo tego, że wyspa leży dość blisko brzegu, to z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe i niespokojne wody, jakie dzielą ją od stałego lądy, transport często bywa tam niemożliwy.

Mikrosieci stanowią kluczowy element przyszłych sieci energetycznych. Rozwiązanie, które wdrażamy na wyspie Robben, stanowi jeden z punktów odniesienia dla projektów mocniejszych, bardziej inteligentnych, ekologicznych sieci energetycznych – skomentował Claudio Facchin, dyrektor działu Produktów i Systemów Energetyki w firmie ABB.

Oprócz więzienia-muzeum na wyspie Robben znajduje się port, latarnia i 130 gospodarstw domowych. Do zasilenia sieci energetycznej przed instalacją systemu PV zużywano rocznie 600 tysięcy litrów oleju napędowego. Obecnie, przez co najmniej 9 miesięcy w roku wyspa zasilana jest z systemu fotowoltaicznego, dzięki czemu system generuje o 75% mniej zanieczyszczeń.

Zbudowana na wyspie farma fotowoltaiczna ma całkowitą moc 667 kW. W systemie tym wykorzystano 12 inwerterów do generacji prądu przemiennego z ogniw słonecznych. System ten wyposażono dodatkowo w magazyn energii elektrycznej, dzięki czemu prąd dostępny jest jeszcze przez około siedem godzin po zachodzie słońca.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Przychody Innergex rosną o 56%

Następny artykuł

„Czyste powietrze” sukcesem Ministerstwa Środowiska?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,