Wzrost zamówień w Australii na systemy magazynowania energii od Tesli

Tesla wygrała kolejną umowę na budowę dużego systemu akumulatorowego na farmie wiatrowej w Australii Południowej. Projekt Powerpack poprawi stabilizację sieci tego kraju, w którym udział OZE w miksie energetycznym stale rośnie.

Rezultaty osiągane przez dotychczasowe magazyny energii Tesli zainstalowane w Australii, sprawiają, że popyt na nie stale rośnie. Szacuje się, że PowerPacks znacznie zmniejszają w Australii koszty serwisowania lokalnej sieci – nawet o około 90%.

Kolejne zamówienie złożyła firma Infigen Energy, deweloper i właściciel instalacji OZE. W planach jest budowa systemu magazynowania energii o mocy 25 MW / 52 MWh na farmie wiatrowej Lake Bonney o łącznej mocy 278,5 MW.

Minister Energetyki Australii Południowej Dan van Holst Pellekaan z zadowoleniem przyjął inwestycję firmy Infigen: „Rząd Marshalla jest silnym zwolennikiem zwiększania pojemności akumulatorów, aby w pełni wykorzystać potencjał odnawialnej energii Południowej Australii i szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych i firm”.

Projekt ma kosztować około 38 milionów dolarów amerykańskich. Dotacji w wysokości 10 milionów dolarów udzieli mu Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA) oraz rząd. Budowa magazynu energii powinna ruszyć w najbliższych tygodniach.

Dział energetyczny Tesli dostrzega spory wzrost zamówień, jak twierdzi CEO Elon Musk i CTO JB Straubel. Straubel potwierdził niedawno, że firma zainstalowała ponad 1 GWh energii magazynowej i zamierza wdrożyć kolejne GWh energii w ciągu najbliższych 9-12 miesięcy.

Powerpack prawdopodobnie będzie odpowiadał za ogromną większość mocy produkowanych dzięki nadchodzącym kilku dużym projektom – w tym ogromnemu systemowi akumulatorowemu Powerpack o mocy do 1,1 GW, nad którym pracują Tesla i PG & E.