Zakopane a dotacje do OZE

Urząd Miasta Zakopane chce pozyskać fundusze unijne na solary, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Dotacja może wynieść maksymalnie sześćdziesiąt procent poniesionych kosztów. Termin wypełniania formularzy zbierających informacje, z jakiej instalacji dany mieszkaniec Zakopanego chciałby skorzystać, upłynął 31 sierpnia br. W ankiecie można było wybrać: instalację kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej, instalację fotowoltaiczną do wytwarzania prądu elektrycznego, pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody bądź pompę ciepła do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody. Dopuszczalne było wybranie kilku typów instalacji jednocześnie.

Znaczna część Zakopanego ogrzewa budynki i wodę poprzez sieć geotermalną. Ten region słynie z licznych basenów termalnych, na których bazuje tamtejsza ciepłownia. Niestety nie każdy mieszkaniec posiada dostęp do takiej instalacji, przez co jest zmuszony do ogrzewania swojego gospodarstwa paliwami stałymi. Wydział Ochrony Środowiska w zakopiańskim magistracie chce umożliwić każdemu korzystanie z sieci geotermalnej. O dotację mogli ubiegać się wszyscy Zakopianie niezależnie od tego, czy składali wcześniej wniosek dotyczący wymiany pieca.

Zakopiańska strona internetowa doskonale tłumaczy mieszkańcom sens korzystania z odnawialnych źródeł energii. Począwszy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest OZE, prowadzi czytelnika po wszystkich możliwościach proponowanych w ankiecie oraz informuje, co te możliwości przyniosą w niedalekiej przyszłości. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób nieobeznanych z tematem. Formularze pozwolą miastu oszacować, na jaką liczbę powinni złożyć wniosek do Marszałka Województwa Małopolskiego, tak aby każdy chętny mógł skorzystać z dofinansowania.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Drożeje węgiel do ogrzewania domów

Następny artykuł

W Wielkiej Brytanii Uber nagrodzi kierowców złomujących diesle

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,