Zambia prosi o wsparcie na rozwój OZE

Zambijski minister planowania rozwoju narodowego Alexander Chiteme zaapelował do funduszy inwestycji klimatycznych (CIF) o wsparcie na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Farma fotowoltaiczna Noor Complex w Maroko

Energia odnawialna jest bardzo ważna dla rozwoju Zambii, a wybitne prace CIF promujące tego typu inicjatywy mają na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ekspansję energii odnawialnej – powiedział Alexander Chiteme po spotkaniu z szefową CIF Mafaldą Duarte podczas obchodów dziesięciolecia CIF, które odbyło się w Agencji Zrównoważonej Energetyki i Zrównoważonej Energii (MASEN) w Noor Complex – największej na świecie farmie fotowoltaicznej znajdującej się w Ouarzazate w Maroku. Generuje ona około 580 megawatów mocy, która jest dostarczana do krajowej sieci i trafia do co najmniej 2 milionów ludzi.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zambia opracowała plan inwestycyjny mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji lasów za pośrednictwem programu inwestycji leśnych (FIP). – Potrzebujemy większego wsparcia finansowego na rzecz realizacji Planu Inwestycyjnego – powiedział Chiteme, podkreślając jednocześnie, że dla Zambii bardzo ważne jest urzeczywistnienie celów Siódmego Narodowego Planu Rozwoju 2030 w celu zapewnienia dostępu do czystej i niezawodnej energii dla wszystkich.

Mafalda Duarte zapewniła, że CIF nadal będzie wspierać program rozwoju Zambii, zwłaszcza w odniesieniu do zapobiegania zmianom klimatycznym. Warto dodać, że CIF, będąca inicjatywą finansowaną ze środków od darczyńców, wspiera pilotażowy program na rzecz odporności klimatu (PPCR) w Zambii.

Foto: Koza