Zamrażanie sposobem na przetrwanie koralowców?

Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa, że przy utrzymujących się zmianach klimatycznych i szacowanym ociepleniu wody w morzach i oceanach do 2100 roku może dojść do katastrofy ekologicznej. Wszystkie z 29 gatunków koralowców wpisanych na listę UNESCO są zagrożone wymarciem. Jednym z pomysłów przeciwdziałania jest zamrażanie larw koralowców.

W ostatnim czasie badacze dokonali przełomu – udało im się rozmrozić żywe larwy koralowców. „Możemy zamrozić larwy, możemy rozmrozić je z powrotem, a one są żywe” – stwierdziła Mary Hagedorn z Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI). To może mieć kolosalne znaczenie w tworzeniu banków koralowców, a później odbudowywaniu uszkodzonych lub martwych raf.  W skrócie: organizmy „przywrócono do życia” z użyciem preparatu do rozmrażania, cząsteczek złota i laserów. Wyniki badań i dokładny sposób zamrożenia, a potem rozmrożenia larw, przedstawiono w „Scientific Reports”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Czy pesymistyczne prognozy sprawdzą się?

Zamrażanie raf koralowych nie jest niczym nowatorskim – takie działania wdrażali m.in. australijscy naukowcy. Dotychczas sukcesy odnotowano w przechowywaniu spermy koralowców. Pionierami rozwoju technik zamrażania są naukowcy hawajscy. Ta dziedzina ochrony środowiska jest rozwijana nie bez przyczyny. Według szacunków od połowy lat 80-tych z Rafy Koralowej z różnych względów (zanieczyszczenia, cyklony, ocieplenie, ataki rozgwiazd) zniknęła połowa koralowców. Perspektywy są jeszcze bardziej ponure – do 2100 roku koralowce mogą całkowicie zniknąć ze środowiska naturalnego. Przy wzroście temperatury dochodzi do przerwania symbiozy koralowców z jednokomórkowymi glonami, przez co tracą one energię i blakną. Trzeba z tym walczyć wielotorowo – ograniczyć źródła problemu, ale i bezpośrednio zabezpieczyć się przed jego nasileniem, tworząc banki koralowców.

Naukowcy próbują chronić koralowce także przez obniżenie temperatury wody w oceanach. O jednym ze sposobów – Folii ochronnej, która ochroni rafę koralową – pisaliśmy w kwietniu. Szeroko zakrojone działania być może pozwolą zachować najpiękniejsze oceaniczne i morskie zakątki globu.

Foto: NOAA