Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zanieczyszczone powietrze wpływa na silniejsze burze

Zanieczyszczone powietrze wpływa na silniejsze burze

Najnowsze badania naukowców z MIT wykazały, że aerozole zawarte w zanieczyszczonym powietrzu, burzach piaskowych i pożarach lasów mogą intensyfikować zjawisko burzy. Może ona stać się coraz poważniejszym zjawiskiem pogodowym zagrażającym życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Częstsze błyskawice, mocniejsze grzmoty

Obserwacja ziemskiej atmosfery poczyniona przez badaczy przyniosła ciekawy wniosek. Elementy składowe burzy intensyfikują się, w przypadku styku z cząsteczkami zanieczyszczonego powietrza, niewidocznymi gołym okiem. Błyskawice uderzają z większą siłą, a grzmoty są dużo głośniejsze. Naukowcy doszli do  takiego wniosku, porównując wodne trasy, którymi płyną statki oraz inne obszary oceanu, gdzie zanieczyszczenia są dużo mniejsze.

Nie tylko z powodu ludzi

Do tej pory cząsteczki aerozoli nie zostały do końca poznane. Wiadomo jedynie, że powstają nie tylko w wyniku ludzkiej działalności. Pewne ich stężenie występuje naturalnie w przyrodzie. Dzięki obserwacji badaczy wiemy o nich nieco więcej i jesteśmy w stanie powiązać z nimi większą intensywność burz w regionach tropikalnych. Obserwacje zostały poparte również badaniami laboratoryjnymi. Zastosowano symulacje ruchów chmur, które dowiodły, że badane cząsteczki zwiększają wilgoć powietrza. Przez to wydłużają burze.

Badania mogą zostać użyte w prewencji

Dzięki opublikowanym rezultatom będzie można również łatwiej przewidzieć, gdzie dojdzie do intensywnego zjawiska pogodowego. Wystarczy, że odpowiednie przyrządy wykryją wzrost cząsteczek i wilgoci w powietrzu. Będzie to znaczyło, że zbliżają się groźne sztormy.

– Możliwe, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może wpłynąć nie tylko na intensywność burz, ale również zmniejszyć ich występowanie. Możliwe również, że odkryliśmy nowy wpływ człowieka na klimat, o którym wcześniej nie wiedział niktpowiedział Tim Cronin, członek teamu badawczego.

Źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.