Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak ekologicznie zapakować prezent? 7 kreatywnych sposobów

Jak ekologicznie zapakować prezent? 7 kreatywnych sposobów

Pakowanie prezentów i… kolejna plastikowa torba z wizerunkiem renifera lub ozdobny papier z motywem zimowego nieba? Co roku po świętach tony opakowań po prezentach trafiają do kosza lub na wysypiska. Może w tym roku zapakujesz prezent własnoręcznie w duchu zero waste

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak zapakować prezent ekologicznie?

Spotkania przy wigilijnym stole, choinka i… prezenty. Te ostatnie są szczególnie ważne dla najmłodszych. W niektórych domach jako prezenty wręcza się symboliczne drobnostki, w innych to spełnianie tych większych i mniejszych marzeń. Niezależnie od tego jak jest u Ciebie, każdy prezent wymaga zapakowania. Najczęściej sięgamy po papierowe lub plastikowe torebki czy papier ozdobny. Całość oplatamy wstążką z tworzywa sztucznego i gotowe. Niewiele z nas myśli jednak o tym, ile odpadów generujemy. A można inaczej!

Przedstawiamy kilka pomysłów, które stworzą bazę dla twojej kreatywności. I gwarantujemy, że wszystkie z nich możesz wykonać z rzeczy, które masz w domu. W końcu najbardziej zrównoważony przedmiot to taki, który już istnieje.

Furoshiki, czyli zawiń w chustę

Furoshiki to chusta z materiału używana do owijania i pakowania różnego rodzaju przedmiotów w Japonii. Szczególną popularnością cieszyła się w wiekach XVII i XIX. Jej zastosowanie promowała także w 2006 roku japońska minister środowiska Yuriko Koike jako alternatywę dla reklamówek z tworzywa sztucznego i jednorazowych opakowań na lunch. 

pakowanie w chuste
Prezent możesz zawinąć w kawałek materiału, fot. Canva

Jako chusty możesz użyć każdego materiału, jaki masz pod ręką – apaszki, która ci się znudziła, poszewki, czy kawałka starej pościeli. 

Zainspiruj się poniższymi przykładami:

sinplastico.com
Instrukcja pakowania, źródło: sinplastico.com

Sznurek jutowy zamiast tasiemki

Jeśli przez całe życie do pakowania prezentów używałeś tasiemek z tworzyw sztucznych i plastikowych kokardek, mamy dla ciebie alternatywę. Sznurki jutowe wykonane są z materiału pochodzenia roślinnego, dzięki czemu są biodegradowalne i przyjazne środowisku. Do tego są dostępne w różnych kolorach i naprawdę tanie – kosztują tylko kilka złotych. 

sznurek
Zamiast wstążki z tworzywa sztucznego wybierz sznurek jutowy, źródło: Canva

Wykorzystaj dary natury

Sznurek jutowy wydaje się nudnym pomysłem? Dodaj do niego naturalne ozdoby, które możesz znaleźć w lesie, parku, ogrodzie, lub domu. Szyszki, gałązki sosny, jemioła, jarzębina, suszone skórki pomarańczy, laski cynamonu, zioła, biżuteria… Zainspiruj się i stwórz własne, niepowtarzalne kombinacje.

Stare mapy, przeczytane czasopisma

Za wyjątkowy papier do pakowania posłużyć mogą stare mapy, przeczytane czasopisma, dzienniki z zeszłego tygodnia. 

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak szybko i prosto wykonać róże ze starych gazet.

Papierowe DIY na mniejsze prezenty

Idealne na biżuterię lub słodycze, a do tego możesz zrobić je sam, używając tylko kawałka papieru i kleju. 

Wykorzystaj tektury do podpisu prezentów

Aby podpisać dla kogo przeznaczony jest prezent, możesz użyć tekturek, kartonów, obrazków z gazet lub starych podręczników. A może sam stworzysz niesamowitą zimową scenerię na tekturze?

aktualne zdjecie portal 1800x900 21 1
Karteczkę z imieniem obdarowanego możesz zrobić z tektury, źródło: Canva

Prezent w skarpecie

Jeżeli planujesz wręczyć prezent domownikowi, warto rozważyć zapakowanie podarunku w nieco inny sposób, wykorzystując to, co masz pod ręką. Może tradycyjna skarpeta, niczym ze świątecznych filmów Hallmarka? 

aktualne zdjecie portal 1800x900 26
Przenieś sposób z amerykańskich filmów do swojego domu, źródło: Canva

Który z powyższych sposobów wybierasz?

A może masz inny pomysł? Koniecznie podziel się nim w komentarzu!

źródło: konmari.com, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.