Zasilana energią słoneczną farma na plantacji winorośli – nowoczesna architektura w tradycyjnym otoczeniu

Biuro Ramón Esteve Estudio ukończyło właśnie realizację minimalistycznego projektu – nowoczesnej siedziby znajdującej na terenie starej winnicy. Znajduje się ona na obrzeżach Walencji w Hiszpanii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom został tak zaprojektowany, aby „stopić się” z otaczającym krajobrazem. Mimo nowoczesnej bryły budynek nie wyróżnia się na tle otaczającej winnicy. Elewacja oraz dach pokryto tym samym materiałem, co pozwoliło przełamać ostre kształty nowoczesnego projektu.

Dodatkowo, w projekcie wykorzystano panele fotowoltaiczne, dodatkową izolację termiczną, energooszczędne oświetlenia czy system zbierania wody deszczowej.

Dom umiejscowiony jest pomiędzy winnicą z jednej strony, a sosnowym lasem z drugiej. Swoją podłużną bryłą symbolicznie odcina dziki krajobraz od tego, nad którym panuje człowiek.

Dom wykonany został głównie z betonu z dodatkami wykonanymi z termicznie modyfikowanej sosny. Wyposażono go w duże okna, które jednocześnie pozwalają na obserwowanie krajobrazów jak i wpuszczają do wnętrza domu dużo światła. Dom zadaszony jest dwuspadzistym dachem, nawiązującym do klasycznych wiejskich domów tego obszaru.

Dom ten zasadniczo spełnia wymagania, aby nazwać go domem pasywnym – powiedział projektant budynku, Ramón Esteve. – Dołożono wszelkich starań, aby wykorzystać odnawialne źródła energii – dom pozwala na wykorzystanie energii słonecznej poprzez panele PV na dachu, a także energię z biomasy. Przechowuje się także – celem późniejszego wykorzystania – wodę deszczową – dodał projektant. Cały dom izolowany jest wełną mineralną, aby zatrzymać wewnątrz możliwie dużo ciepła. Jednocześnie budynek wyposażono w sprawny system wentylacji, który doprowadza do środka świeże powietrze.