Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zbieranie wody z mgły pomoże odtworzyć spalone lasy

Zbieranie wody z mgły pomoże odtworzyć spalone lasy

Zbieranie wody z mgły pomoże odtworzyć spalone lasy

Wspierany przez UE projekt Life Nieblas ma na celu zbieranie wody z mgły w Portugalii i na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. System ma poprawić kondycję zdegradowanego pożarami krajobrazu i jego ponowne zalesienie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zbieranie wody z mgły

Niebla po hiszpańsku oznacza mgłę i to właśnie na zbieraniu wody w tej postaci poświęcony jest projekt Life Nieblas. Zasada działania kolektorów mgły jest prosta. Arkusze plastikowej siatki ustawione są na drodze wiatru, który przedmuchuje przez nie wodę. Kropelki wody gromadzą się i wpadają do pojemników poniżej.

– Zbieranie mgły jest szczególnie przydatne przy odtwarzaniu laurisilva [lasów laurowych] na Wyspach Kanaryjskich, które same istnieją dzięki zbieraniu wody z mgły. System pozwala sadzonkom kwitnąć, dopóki nie dojrzeją, aby same wychwytywać wodę  – mówi Carabassa

Laurisilva to subtropikalny las deszczowy zamieszkany przez wiecznie zielone gatunki roślin, choć niekoniecznie przez drzewa laurowe, co mogłaby sugerować nazwa. Na całym świecie powstaje więcej projektów tego typu. 

Technologia powszechna na całym świecie

Urządzenia do zbierania mgły potrzebują zarówno mgły, jak i wiatru, czyli warunków, które występują na Wyspach Kanaryjskich i w Portugalii. O czynniki sprzyjające tej metodzie zbierania wody trudniej w rejonie w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie pożary lasów i pustynnienie stanowią coraz większy problem. 

Pomimo tego największy kolektor wody z mgły na świecie, znany jako CloudFisher, działa w Maroku, gdzie dostęp do słodkiej wody pitnej jest szczególnie ograniczony.

CloudFisher niemieckiej firmy Aqualonis GmbH ma powierzchnię 54 m2 i zbiera średnio 23 litry wody na każdy m2 mgły dziennie. Niemcy oferują dwa modele swojego urządzenia – wysoki na 6 metrów i wysoki na 3 metry. Pierwszy jest w stanie pozyskiwać nawet 320 litrów wody dziennie, a drugi do 100 litrów.

Na Gran Canarii celem jest wychwytywanie 215 000 litrów mgły i rosy rocznie, aby zalesić ponownie 35 hektarów ziemi. 20 000 drzew zasadzonych zostanie w Lesie Doramas, czyli obszarze o wysokim ryzyku pustynnienia w wyniku pożarów.

Istnieje także technologia, która pomaga wyrosnąć roślinom w tym trudnym środowisku.

Kokon

Uzupełnieniem nawadniania za pomocą mgły na Wyspach Kanaryjskich jest utrudniający parowanie wody z gleby “Kokon” (The Cocoon) holenderskiej firmy Land Life. Cocoon jest przeznaczony do wspierania sadzonki w czasie jej pierwszego roku życia, krytycznego dla dalszego rozwoju.

Kokon zapewnia wodę i schronienie dla rośliny, jednocześnie stymulując sadzonki do wytworzenia zdrowej i głębokiej struktury korzeniowej, korzystając z podpowierzchniowego zaopatrzenia w wodę. Przy sadzeniu wymaga jedynie 25 litrów wody, jest w 100% biodegradowalny oraz zapewnia wysoka przeżywalność rośliny na poziomie 75-95%.

źródło: lifenieblas.com, landlifecompany.com, zdj. główne: lifenieblas.com/gallery/fog-water-collectors-fwc

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.