Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika – Lublin stawia na prąd z OZE

Fotowoltaika – Lublin stawia na prąd z OZE

Lublin posiada doskonałe warunki dla fotowoltaiki – średnie nasłonecznienie wynosi tu nawet do 1200 kWh/m²/rok. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą efektywnie wykorzystywać odnawialną energię ze słońca do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego swojego domu czy firmy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Położenie i nasłonecznienie Lublina

Lublin to miasto położone we wschodniej Polsce, które jest stolicą województwa lubelskiego. Jest dziewiątym pod względem wielkości miastem w Polsce. Dominujący klimat to kontynentalny wilgotny. Roczna suma opadów wynosi ok. 540 mm/m², a najwięcej deszczu pada w lipcu. W Lublinie występuje zróżnicowane przestrzennie nasłonecznienie. Jest ono skutkiem zróżnicowania w formie, rzeźbie oraz deniwelacji terenu, na którym położone jest miasto.

Najmocniej nasłoneczniona jest południowa część w obrębie dolin, a nasłonecznienie w większej części miasta wynosi ok. 100% w stosunku do poziomej powierzchni. Dlatego też wiele osób decyduje się na rozwiązanie, którym jest fotowoltaika! Lublin to doskonały region, w którym można produkować prąd z darmowej energii słonecznej. Ponieważ okres maksymalnego nasłonecznienia trwa od maja do końca sierpnia, w tych miesiącach instalacja jest w stanie wyprodukować maksymalną ilość prądu, którego nadwyżki można czerpać w zimowych miesiącach. 

Fotowoltaika w Lublinie to same zalety!

Popularność fotowoltaiki w Lublinie i okolicach rośnie. To wszystko za sprawą zalet jakie niewątpliwie docenili mieszkańcy Lubelszczyzny. Właściciele własnych elektrowni słonecznych zyskują:

  • niezależność od podwyżek cen prądu,
  • szybki zwrot z inwestycji i oszczędności na lata,
  • ekologiczny i darmowy prąd ze słońca,
  • komfort i bezpieczeństwo,
  • wygodę i bezobsługowość.

Fotowoltaika Lublin – dofinansowania

Fotowoltaika w Lublinie to doskonała inwestycja, która zwraca się już w 6 lat. Montując instalację fotowoltaiczną możesz zyskać dotację z rządowego programu „Mój Prąd”, którego kolejna edycja rozpoczęła się już w I kwartale 2022 roku. Co więcej, możesz skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć instalację od podstawy podatku. 

Columbus – fotowoltaika w Lublinie

Columbus działa na terenie całego kraju – oznacza to, że ma swoich doradców także w Lublinie. Dostarczy i zrealizuje instalację na terenie całego województwa lubelskiego – od wykonania projektu i załatwienia formalności, aż po kompleksową opiekę posprzedażową. Co ich wyróżnia?

  • monokrystaliczne panele fotowoltaiczne,
  • długa gwarancja na wszystkie komponenty instalacji,
  • montaż w krótkim czasiei od sfinalizowania umowy,
  • korzystne finansowanie,
  • opieka nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej. 

Fotowoltaika Lublin i okolice

Mieszkańcy Lublina i okolic, m.in. dzięki różnym metodom dofinansowania, coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązanie jakim jest fotowoltaika. Oto kilka przykładowych realizacji:

image 6
Pan Dariusz – Lublin 2,9 kWp
image 4
Pan Kamil – 1,6 kWp i Pan Robert – 2,6 kWp – Lublin
image 5
Pani Aneta – Chełm 4,5 kWp

Jak działa fotowoltaika?

Słońce stanowi niewyczerpalne źródło odnawialnej energii (OZE), dzięki czemu można z niego produkować prąd za pomocą rozwiązania, jakim jest fotowoltaika. Lublin ze względu na wysoki poziom nasłonecznienia jest rejonem, w którym instalacje fotowoltaiczne osiągają maksymalną wydajność.

Z jakich elementów składa się zestaw fotowoltaiczny i jak działa w praktyce? Kluczowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, zbudowane z kryształków krzemu. Najczęściej zostają zamontowane na dachu domu lub budynku gospodarczego na specjalnych uchwytach, które umożliwiają ich ustawienie pod optymalnym kątem względem padania promieni słonecznych. Dzięki temu fotowoltaika może osiągnąć maksymalną wydajność i produkować prąd nawet w pochmurne dni, oczywiście w nieco mniejszych ilościach. 

W przypadku słabej konstrukcji dachowej lub dachu z dużą liczbą okien, kominów lub o nietypowej konstrukcji, panele zostają zamontowane na gruncie w najbardziej nasłonecznionym miejscu. To w tych elementach następuje zamiana energii słonecznej na prąd stały. W panelach znajdują się ogniwa, z których składają się moduły. Każde ogniwo z kolei składa się z dwóch płytek krzemowych (dodatniej i ujemnej). W wyniku padania promieni słonecznych na panele, elektrony zostają wprawione w ruch, wywołując różnicę potencjału między warstwami krzemowego półprzewodnika. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne. Jednak prąd stały nie nadaje się do zasilania sieci elektrycznej, dlatego jest przesyłany do falownika, który zamienia go na prąd zmienny.

Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna może zostać powiększona o kolejne moduły, dlatego falownik musi być dopasowany do jej mocy. W przypadku planowanej rozbudowy, warto wybrać model o większej mocy, aby uniknąć kosztownej wymiany inwertera w przyszłości. 

Ostatnim elementem instalacji fotowoltaicznej jest dwukierunkowy licznik. Jest niezbędny do obliczania ilości wysyłanej i odbieranej energii z publicznej sieci elektrycznej oraz do rozliczenia z zakładem energetycznym. Wszystkie elementy fotowoltaiki są ze sobą połączone za pomocą przewodów elektrycznych o dużej odporności na działanie szkodliwych czynników, tj.: woda lub mróz. Montaż dwukierunkowego licznika odbywa się w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia podłączenia instalacji. 

Podwyżki cen prądu to koszmar przedsiębiorców, rolników oraz właścicieli domów jednorodzinnych, a rozwiązaniem, które pozwala się od nich uniezależnić jest fotowoltaika. Lublin to doskonały region pod względem nasłonecznienia, dzięki któremu instalacja może pracować przez większość roku przy optymalnej wydajności. Nadmiar energii wyprodukowanej w lato może być magazynowany przez zakład energetyczny. Natomiast w zimie, gdy wydajność instalacji jest niższa, prosument może czerpać prąd z wygenerowanych zapasów. Obalamy mity: fotowoltaika nie produkuje prądu w zimie. Sprawdź, jak przygotować swoją instalację na mroźne dni.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.