1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudują drugą elektrownię atomową

Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudują drugą elektrownię atomową

Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudują drugą elektrownię atomową

Jak donosi agencja Reuters, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują budowę drugiej w tym kraju elektrowni atomowej. Obiekt ma podwoić liczbę reaktorów jądrowych w kraju.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

To będzie druga elektrownia jądrowa w tym kraju. ZEA stawiają na atom

Reuters w swoich doniesieniach powołuje się na anonimowe źródło powiązane z emirackim przemysłem energetycznym. Rozpatrzenie ofert od różnych partnerów ma nastąpić jeszcze do końca tego roku, podobnie jak rozpoczęcie budowy samego obiektu. Na razie nie wiadomo, kto miałby pomóc ZEA w stworzeniu drugiej w tym kraju elektrowni atomowej. Pierwszą tego typu inwestycje, elektrownię Barakah, Arabowie realizowali z Koreą Południową.

Elektrownia Barakah składa się z czterech reaktorów ARP-1400, dostarczonych przez koreańską firmę KHNP. Według szacunków produkują one około 20% krajowego zapotrzebowania na prąd. Została uruchomiona w roku 2021, ale pełen rozruch jej ostatniego reaktora ma nastąpić do końca tego roku.

Czy do kolejnej dużej inwestycji w ZEA również zostaną wybrani Koreańczycy? Według Reuters państwo planuje szeroki przetarg, w którym będą mogły wziąć udział podmioty zarówno z Korei Południowej, jak i USA, Chin oraz Rosji. Oferty mają być rozpatrzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a budowa rozpocząć się do końca roku.

Z kim Emiratczycy wybudują swoją nową elektrownię jądrową?

To, kogo Zjednoczone Emiraty Arabskie wybiorą do współpracy przy budowie swojej drugiej elektrowni atomowej, może mieć pewien wpływ na światową i regionalną politykę. Korea Południowa wydaje się pod tym względnie bezpiecznym wyborem, głównie przez zarówno polityczne, jak i geograficzne oddalenie od rejonu Bliskiego Wschodu. Poza tym Emiratczycy mają do wyboru trzy potężne mocarstwa, które walczą o wpływy w tej części świata. Według Reuters wybór Rosji mógłby stworzyć pewne napięcia między ZEA a USA. Stany Zjednoczone od momentu inwazji na Ukrainę kładą mocny nacisk na wykluczenie Kremla z międzynarodowego handlu i światowej energetyki.

W rejonie Rosjanie już pomagają przy jednym projekcie atomowym – Moskwa dostarcza technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie, której budowa właśnie trwa. Decyzja ZEA rozbija się więc nie tylko o atrakcyjność ofert, ale również aspekty polityczne. Swój energetyczny program atomowy planuje również uruchomić Arabia Saudyjska. Ten pomysł blokują Stany Zjednoczone – Saudyjczycy nie chcą podpisać z tym krajem dokumentu o kooperacji w tym obszarze. Kością niezgody jest chęć samodzielnego wzbogacania uranu przez władze w Rijadzie.

Według źródeł agencji Reuters, nowa elektrownia atomowa w ZEA ma mieścić się w pobliżu wybrzeża, niedaleko granicy z Arabią Saudyjską. Pierwszy reaktor ma ruszyć już w 2032 roku.

– Czytaj także: Postępy w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Ruszyły badania

Źródła: reuters.com, energetyka24.com

Fot. Canva (Michal_Bednarek), Wikiemirati (CC BY-SA 4.0)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.