Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Postępy w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Ruszyły badania

Postępy w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Ruszyły badania

W gminie Choczewo, w województwie pomorskim, ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Jak przebiega jej budowa? Bechtel ogłosił ważną decyzję.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rozpoczęto prace terenowe

Prace w temacie budowy elektrowni atomowej wreszcie nabierają tempa. We wtorek, 23 kwietnia oficjalnie zainaugurowano rozpoczęcie prac terenowych na obszarze, na którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Chodzi o “Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo (woj. pomorskie). 

W wydarzeniu wzięli udział Wojewoda Pomorska, przedstawiciele firmy Bechtel oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który określił to wydarzenie mianem historycznego. 

– To historyczny dzień! Świętujemy ważny kamień milowy w relacjach ????????-???????? – inaugurację prac terenowych na terenie przyszłej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino oraz uroczyste otwarcie biura @Bechtel w Warszawie. Jestem zaszczycony, że dołączył do nas m.in. wiceminister @motykamilosz i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. To kolejny ważny krok naprzód na naszej wspólnej drodze do stworzenia w Polsce cywilnego sektora jądrowego. Zapewniamy, że rząd USA i amerykańskie firmy są gotowe do działania. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi polskimi sojusznikami i partnerami strategicznymi, aby wspólnie budować lepszą przyszłość – napisał Mark Brzezinski na portalu X.

Cele badań

Pogłębione badania geologiczne przeprowadzi firma Bechtel Polska, na podstawie umowy na projektowanie (ESC), podpisanej przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Ich celem jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Prace obejmą obszar o powierzchni ok. 30 ha, a w ich ramach zostanie wykonanych około 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 metrów. 

Do końca kwietnia będzie trwało ustawienie zaplecza badawczego, czyli tzw. mobilizacja. Faktyczne badania rozpoczną się już w maju i zakończą końcem roku. 

– Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Leszek Juchniewicz, członek zarządu, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wyniki badań zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu (w szczególności głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych), a także do przygotowania Raportu lokalizacyjnego. Jest on podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Państwową Agencję Atomistyki. Wykonawcą prac geologicznych będzie firma P.S.D. z siedzibą w Słupsku, z którą Bechtel podpisał umowę na początku kwietnia – czytamy w komunikacie wydanym przez Polskie Elektrownie Jądrowe.

Polska będzie dysponowała reaktorem najnowszej generacji

W połowie marca Prezydent Andrzej Duda udał się do Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty odwiedził najnowocześniejszą elektrownię atomową w kraju, zwaną Plant Vogtle, zlokalizowaną w stanie Georgia. W jej skład wchodzą aż cztery bloki – dwa pierwsze zostały wybudowane w 1987 i 1989 roku, trzeci w lipcu 2023 roku, a czwarty z nich dopiero początkiem marca 2024 wszedł w fazę testowej produkcji energii. Jego pełne, komercyjne uruchomienie planowane jest na połowę tego roku. 

Plant Vogtle już w tym momencie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największych elektrowni atomowych w USA. Tylko dwa jej najmłodsze bloki będą wytwarzać 17 200 000 megawatogodzin czystej ekologicznie energii rocznie, tym samym zapobiegając emisji 10 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery. W swojej pracy wykorzystują one technologię AP1000 – dokładnie ta sama ma znaleźć zastosowanie w przypadku trzech polskich bloków elektrowni jądrowej. Ich moc ma wynieść łącznie 3750 megawatów. 

– Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji – AP1000, najbezpieczniejszej i najbardziej niezawodnej technologii budowy elektrowni jądrowych dostępnej obecnie na świecie – podkreślił Mark Brzezinski. 

Planuje się, że inwestycja zostanie oddana do użytku w 2034 roku. Zaktualizowany harmonogram prac mamy jednak poznać dopiero w maju. 

Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

Źródła: radiogdansk.pl, ppej.pl
Fot.: pixabay / Markus Distelrath, maps.google.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.