Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmiany klimatu mają wpływ na rozmiar mózgu

Zmiany klimatu mają wpływ na rozmiar mózgu

Czy wiesz, że nasze mózgi są mniejsze niż u ludzi, którzy żyli 15 tys. lat temu? Powodem tej zmiany jest… ocieplenie klimatu. Ostatnie badania naukowców wykazały, że wzrost globalnej temperatury ma wpływ na ewolucję ludzkiego mózgu. Co to dla nas oznacza? 

Reklama

Temperatury rosną, mózg kurczy

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles doszli do zaskakujących wniosków. Twierdzą oni, że zmiany klimatu mają wpływ na ewolucję wielkości ludzkiego mózgu. Zespół badaczy przeanalizował 298 szczątków czaszek przedstawicieli gatunku Homo sapiens, którzy żyli na przestrzeni ostatnich 50 tys. lat. Dzięki temu naukowcy mogli wziąć pod uwagę okres poprzedzający i następujący po ostatnim okresie międzylodowcowym (ociepleniu). 

Wyniki badań pokazały, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury ludzki mózg ewolucyjnie kurczył się. W Holocenie (okres ocieplenia) Homo sapiens mieli mniejsze mózgi niż w późnym Plejstocenie (okres epoki lodowcowej). Ostatnie zmiany zaczęły się koło 15 tys. lat temu, czyli przed powstaniem pierwszych cywilizacji. Od tamtej pory objętość naszego mózgu się zmniejsza. 

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że ludzki mózg nadal ewoluuje. Tutaj znaleźliśmy makroewolucyjne zmiany w wielkości mózgu, które miały miejsce w ciągu zaledwie 5-17 tysięcy latwyjaśnił Jeff Morgan Stibel, kierownik zespołu badawczego. 

Okres holoceńskiego ocieplenia doprowadził do zmniejszenia wielkości mózgu u współczesnych ludzi o ponad 10%. Jeśli globalne temperatury będą nadal wzrastać, może to zwiększyć presję ewolucyjną na ludzki mózgdodał. 

Według badaczy kurczenie się mózgu Homo sapiens to reakcja adaptacyjna na wzrost temperatur, ale także na zmiany wilgotności i opadów deszczu. Jednak pierwszy czynnik został uznany za główną przyczynę tego zjawiska. 

Co to oznacza? 

Autor badań podkreślił, że nawet niewielkie zmiany w rozmiarze mózgu mogą mieć istotny wpływ na naszą fizjologię. W dodatku w sposób, który nie jest jeszcze w pełni dla nas zrozumiały. 

A to z kolei stawia nas przed kolejnymi wątpliwościami. W ostatnim raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) podano, że temperatura globu w ciągu ostatnich stu lat wzrosła do najwyższego poziomu od 100 000 lat. Jak ludzki mózg będzie się zachowywał w okresie globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka?

Biorąc pod uwagę, że zmiany temperatury bezpośrednio wpływają na rozmiar ludzkiego mózgu, obecny okres przyspieszonego ocieplenia może prowadzić do zwiększonej presji na mózg napisano w badaniu

Jednak nie tylko zmiany klimatu mają wpływ na nasz mózg. Istnieje coś bardziej niepokojącego… 

Smog może prowadzić do uszkodzeń mózgu 

Choroby oskrzeli, płuc, nowotwory. Wpływ smogu na choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego jest już poznany. Ale czy wiesz, jak smog wpływa na mózg? Badacze udowadniają, że zanieczyszczenia powietrza wpływają destrukcyjnie na nasze zdrowie i pogłębiają choroby neurologiczne.

Negatywne skutki oddziaływania fatalnej jakości powietrza potwierdzili badacze z brytyjskiego Lancaster University. Smog uszkadza mózg dzieci, nastolatków i osób przed 30 r.ż., powoduje uszkodzenia przypominające te wywołane chorobą neuronu ruchowego (ALS/NMD), Alzheimera lub Parkinsona. Jak to możliwe? Znaczny wpływ smogu na układ nerwowy może objawiać się stanem zapalnym i nadprodukcją reaktywnych form tlenu, a to prowadzi do tzw. stresu oksydacyjnego i śmierci neuronów.

Źródło: psypost.org

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.