Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmiany w prawie budowlanym 2023. Mikroinstalacje wiatrowe postawisz bez pozwolenia

Zmiany w prawie budowlanym 2023. Mikroinstalacje wiatrowe postawisz bez pozwolenia

Energia z wiatru dotąd nie była najpopularniejszą opcją wśród prosumentów. Jednak zmiany w prawie budowlanym mogą sprawić, że liczba mikroinstalacji wiatrowych szybko wzrośnie. Czy od 2023 roku wiatraki koło domu będzie można postawić bez pozwolenia na budowę?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zmiany w prawie budowlanym 2023

Aż 99,9% energii produkowanej przez polskich prosumentów pochodzi z instalacji fotowoltaicznych. Technologia wiatrowa cieszy się znacznie mniejszą popularnością. Według danych Agencji Rynku Energii z października 2022 roku, oficjalna liczba mikroinstalacji wiatrowych w Polsce wynosiła jedynie 59 wiatraków. Liczba instalacji PV to aż 1,1 mln. 

Jednak marna sytuacja energii wiatrowej w Polsce może wkrótce się zmienić za sprawą nowego prawa budowlanego. Projekt nowelizacji ma zachęcać do inwestowania w przydomowe wiatraki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało zmiany z prawie budowlany, na mocy których rozszerzy się lista inwestycji bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Wśród nich znalazły się mikroinstalacje wiatrowe. 

Mikroinstalacje wiatrowe bez pozwolenia

Jeżeli nowelizacja prawa budowalnego wejdzie w życie, przydomowe wiatraki mierzące od 3 do 12m o mocy maksymalnej 50 kW postawisz bez pozwolenia na budowę. Jedynym warunkiem będzie zgłoszenie planu budowy mikroinstalacji, w tym sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego, sytuacyjnego i technicznego wraz z zapewnieniem udziału kierownika budowy.

Warto pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe nie podlegają pod ustawę odległościową. Decydując się na wiatrak należy mieć na uwadzę, że odległość takiej instalacji od granic działki musi być mniejsza niż jej całkowita wysokość.

A co z fotowoltaiką?

Jeśli chodzi o fotowoltaikę, prosumenci nie powinni spodziewać się żadnych zmian w prawie budowlanym. Na ułatwienie inwestycji w energię słoneczną mogą liczyć przedsiębiorcy, jeśli w życie wejdzie zmiana dot. ustawy linii bezpośredniej. 

Będzie ona miała zasadniczy wpływ na możliwość budowania instalacji PV większych niż 50 kW bez pozwolenia na budowę, co znacznie przyspieszy rozwój fotowoltaiki w tym segmencie. Temat zmiany prawa w zakresie linii bezpośredniej jest na agendzie od wielu lat i jeżeli ta ustawa zostanie przyjęta w przyszłym roku, to z pewnością pojawi się popyt na instalacje o mocy 150 kW, 200 kW, 500 kW i większe. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli produkować energię, co oczywiście znacznie zredukuje koszty utrzymania biznesu powiedział Dawid Zieliński prezes Columbus Energy w rozmowie z wnp.pl. 

Czy domowa elektrownia wiatrowa się opłaca? 

Zastanawiając się nad mikroinstalacją wiatrową, pod uwagę należy wziąć dwa czynniki: moc elektrowni oraz warunki wiatrowe w regionie. Warto pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe pracują wyspowo, a na własne potrzeby można wytwarzać energię o maksymalnej mocy 20 kW. 

Jeżeli jesteśmy właścicielami gospodarstwa domowego, najbardziej opłaca się zainwestować w turbinę o mocy 5 kw. Taka elektrownia jest wystarczająca, aby zapewnić pracę małych sprzętów AGD, oświetlenea oraz ogrzewanie wody, a także wspomóc instalację centralnego ogrzewania. 

Nie bez znaczenia dla opłacalności domowej elektrownia wiatrowej jest także położenie. Jeżeli chodzi o Polskę, to tylko ⅓ kraju leży w strefie z korzystnymi podmuchami wiatru. Zdecydowanie najelpsze warunki dla wiatraków panują w północznej i środkowej części kraju. 

Dodatkową zaletą może być fakt, że mikroinstalacji wiatrowej nie trzeba podłączać do sieci, jeżeli produkuje ona energię wyłącznie na użytek gospodarstwa. 

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe polskich naukowców

Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli Silesian Wind Generator (SWG) – turbinę o pionowej osi obrotu, która dzięki cichej pracy w zurbanizowanym otoczeniu i przy bardzo niskich prędkościach wiatru może zrewolucjonizować energetykę. 

Twórcy podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktycznie przez cały rok. 

Źródła: gramwzielone.pl, gazetaprawna.pl, muratorplus.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.