Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekord polskich kolei. PKP Intercity przewiozło prawie 59 mln osób w 2022 roku

Rekord polskich kolei. PKP Intercity przewiozło prawie 59 mln osób w 2022 roku

W 2022 roku z usług PKP Intercity skorzystało 59 mln osób. To nowy rekord – podają polskie koleje. Dlaczego pociągi zyskały na popularności? 

BANER MOBILEB1
Reklama

59 mln osób skorzystało z polskich kolei 

W 2022 roku chętniej podróżowaliśmy koleją. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z usług PKP Intercity skorzystało blisko 59 mln osób. To 10 mln więcej pasażerów i pasażerek niż w 2019 roku, który ustanowił dotychczasowy rekord. 

Od kilku lat odbudowujemy rolę kolei w Polsce, a miniony niedawno rok pokazał, że jesteśmy na dobrych torach do osiągnięcia naszego celu, którym jest jak największa popularyzacja podróży pociągami. Rekordowe wyniki to dla nas powód do dumy, jak i wyraz zaufania ze strony podróżnych. Nie spoczywamy jednak na laurach i zakasujemy rękawy do dalszej, ciężkiej pracy. Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się znacząco poprawić wynik z 2022 roku. Pomogą nam w tym między innymi wielomiliardowe inwestycje taborowe, jak i infrastrukturalne. Dzięki nim moda na kolej stanie się jeszcze bardziej powszechna – powiedział Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jak podaje przewoźnik, w 2022 roku padł również rekordy miesięczne. Pierwszy z nich PKP Intercity osiągnął w maju. Wtedy w podróż koleją wybrało się 5,26 mln osób. Z kolei miesiącem z największą frekwencją w całym roku okazał się sierpień, kiedy pociągi przewiozły 6,5 mln pasażerów i pasażerek. Dlaczego przesiadamy się na kolej?

Koleje przewożą przez kryzys 

W 2022 roku więcej osób decydowało się na skorzystanie z transportu publicznego, o czym świadczą nie tylko wyniki PKP Intercity, ale także innych przewoźników. Do października Polregio, największy przewoźnik pasażerski w Polsce, zanotował wzrost liczby pasażerów aż o 20 mln w stosunku do ubiegłego roku

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

To niewątpliwie przyczyna kryzysu energetycznego, który wpłynął na wzrost cen paliwa i sprawił, że podróże samochodem stały się mniej opłacalne, a nawet poza budżetem. Wzrost liczby pasażerów i pasażerek transportu publicznego mógł być związany z sytuacja w Ukrainie. Jednak żadne dane nie podają, jaki procent przewożonych osób stanowili uchodźcy i uchodźczynie z sąsiedniego kraju. Polski Fundusz Rozwoju wskazywał również, że przesiadanie się na kolej to efekt rosnącej świadomości ekologicznej i klimatycznej. 

Polacy z jednej strony słusznie kalkulują, że rezygnacja z samochodu na rzecz pociągu po prostu się opłaca, z drugiej zaś – coraz większą uwagę przywiązują do kwestii środowiskowych, a kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Decydującym czynnikiem, który podtrzyma pozytywny trend postpandemicznego powrotu Polaków na kolej, będzie jednak dostępność połączeń oraz jakość świadczonych przez przewoźnika usług mówił Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

PKP Intercity modernizuje kolej 

Czy wiesz, że kolej charakteryzuje się ponad trzy razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad osiem razy mniejszą niż lotniczy? Jeżeli tak, należysz do 86% pasażerów, którzy uważają kolej za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. Co więcej, według analizy polskiego przewoźnika z 2021 roku aż połowa osób podróżujących polskimi kolejami uważa ekologię za istotny warunek wyboru pociągu w trakcie podróży. 

Co na to PKP Intercity? Polskie koleje skończyły 2022 rok nie tylko z rekordową liczbą pasażerów, ale także ze znaczącymi postępami w modernizacji całego systemu przewozu kolejowego. Od grudnia 2017 roku przewoźnik konsekwentnie realizuje największy program inwestycyjny w historii spółki „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, którego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży do końca tej dekady. Początkowo budżet realizacji projektu był zaplanowany na 19 mld złotych, ale w 2022 roku został zwiększony do 27 mld. 

Źródło: mat. prasowy 

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.