Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Padł rekord temperatury w styczniu w Polsce. Jednak nie była to Warszawa

Padł rekord temperatury w styczniu w Polsce. Jednak nie była to Warszawa

Pierwszy dzień 2023 roku okazał się rekordowo ciepły. W sylwestrową noc termometry w Głuchołazach pokazały 18,7°C, natomiast 1 stycznia w Jodłowniku (woj. małopolskie) odnotowano 19°C. Tym samym padł rekord styczniowej temperatury w Polsce od początku pomiarów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Gorący Sylwester

Już pod koniec roku do Polski zaczęło napływać ciepłe powietrze z południowego zachodu. W niektórych miejscach odnotowano rekordowe temperatury dla grudnia. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia wysokie temperatury się utrzymały. Pierwszy rekord padł w Głuchołazach na Opolszczyźnie. Chwilę po godz. 4 było tam 18,7°C.

To była nie tylko wystrzałowa noc, ale i rekordowo ciepła. Średnia dobowa temperatura za ostatnią dobę wyniosła 14°C. Taka średnia termiczna występuje zazwyczaj w maju lub wrześniu. O północy w Słubicach wciąż było 16,5°C. Rekordy zostały pobitepodał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na profilu na Twitterze.

Oznacza to, że byliśmy blisko “nocy tropikalnej”, kiedy to słupki wskazują w nocy 20°C.

IMGW informuje także, że dotychczasowy dobowy rekord temperatury dla Sylwestra odnotowano w 2021 roku w Legnicy na Dolnym Śląsku i wyniósł on 14,6°C. Tym razem został pobity aż o 3,5°C.

Rekordowo ciepły Nowy Rok

Po gorącej sylwestrowej nocy nastąpił równie ciepły dzień. Chwilę przed południem 1 stycznia na warszawskim Okęciu temperatura osiągnęła 18,9°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił, że to nowy rekord temperatury maksymalnej dla Polski w styczniu oraz nowy rekord temperatury maksymalnej w okresie zimowym dla Warszawy. Wcześniejszy rekord padł 6 stycznia 1999 roku w miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku i wynosił 18,6°C. Natomiast najcieplejszy pierwszy dzień stycznia był w 2007 roku, kiedy w miejscowości Grabik zanotowano 15,9°C.

Po dokładnej analizie danych z 1 stycznia okazało się, że rekord temperatury nie padł w Warszawie, a w Jodłowniku (powiat limanowski, woj. małopolskie). Było tam 19°C.

Skąd takie temperatury w Polsce?

Wysokie temperatury to efekt napływu ciepłego powietrza zwrotnikowego z Afryki północno-zachodniej, Azorów i Hiszpanii. W przemieszczaniu pomagał im silny wiatr fenowy, który dodatkowo podnosił temperaturę powietrza.

– Rekordowe temperatury notowane w Sylwestra i Nowy Rok to efekt specyficznego układu niżów atmosferycznych nad Atlantykiem, które w ostatnich dniach umożliwiły napływ bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Oprócz Polski, rekordy maksymalnej temperatury powietrza dla stycznia zostały pobite także w innych krajach europejskich, np. w Czechach, Danii, Białorusi i krajach nadbałtyckich. Dotychczasowe maksima zostały przekroczone nawet o kilka stopni Celsjusza.

Tak duże anomalie związane są z szybkim tempem napływu ciepłych mas powietrza z południowego zachodu, które nie zdążyły się ochłodzić w trakcie swojej wędrówki nad Europączytamy w komunikacie IMiGW PIW

Meteorolodzy prognozują, że w pierwszym tygodniu stycznia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, ale już od weekendu wróci zima z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.

Co z tym klimatem?

Eksperci z narodowego serwisu meteorologicznego Met Office Wielkiej Brytanii ostrzegają, że w tym roku globalne temperatury będą wyższe niż w 2022 roku i będą jednymi z najwyższych w historii. Mogą przekroczyć nawet o 1,32°C średnie temperatury sprzed epoki industrialnej. 

Niestety wpływ na tę sytuację mają globalne emisje gazów cieplarnianych. Bez wprowadzenia natychmiastowych zmian nie uda nam się utrzymać globalnej temperatury poniżej 1,5°C. Według ekspertów Met Office są coraz większe szanse, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu 5 lat. Prawdopodobieństwo, że w tym czasu padną kolejne rekordy temperatur wynosi aż 93%.

Źródło: PAP, klimat.rp.pl, imgw.pl, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.