1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Znane są potencjalne lokalizacje pierwszej elektrowni jądrowej

Znane są potencjalne lokalizacje pierwszej elektrowni jądrowej

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w ciągu ostatnich dni polski rząd zdecydował się ograniczyć do minimum liczbę potencjalnych miejscowości, które będą brane pod uwagę w kontekście budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Obecnie na placu boju został Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wciąż jednak nie wiadomo, kto podejmie się realizacji inwestycji oraz jaką technologię będzie ona wykorzystywać. Wydaje się jednak, że najbliżej są Chińczycy, których w Pekinie odwiedziła w połowie lipca polska delegacja na czele z Andrzejem Piotrowskim, wiceministrem energii. Za chińskimi rozwiązaniami przemawia cena.

Resort rozwoju widzi sytuację jednak nieco inaczej niż Ministerstwo Energii. Ci pierwsi woleliby zakupić technologię od Francuzów, która jest już sprawdzona na terenie Europy. Wedle założeń, koszty wybudowania elektrowni jądrowej o mocy 1000 MW szacowane są na 16 miliardów złotych. Nie są znane na razie szczegóły dotyczące finansowania inwestycji – planowo polscy obywatele mają ją poznać do końca bieżącego roku.

Ruszyły pracę nad znalezieniem odpowiedniej lokalizacji dla elektrowni jądrowej

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.