Ruszyły pracę nad znalezieniem odpowiedniej lokalizacji dla elektrowni jądrowej

Ruszyły pracę nad znalezieniem odpowiedniej lokalizacji dla elektrowni jądrowej

Jak informuje PGE EJ 1, rozpoczęto badania nad wyborem odpowiedniej lokalizacji pod budowę elektrowni atomowej. Już od dłuższego czasu wiadomo, że będzie ona znajdować się w województwie pomorskim, lecz dopiero teraz, po kilku latach od oficjalnego ogłoszenia planów budowy ruszyły badania lokalizacyjne oraz środowiskowe w wybranych gminach województwa pomorskiego. Wybrane gminy to: Choczewo, Krokowa oraz Gniewino.

Polska jest krajem, któremu niezwykle daleko do energetycznej niezależności. Większość energii elektrycznej w Polsce produkowana jest z wykorzystaniem węgla kamiennego, w wyniku czego sektor energetyczny nie jest dostosowany do obecnych standardów panujących w Europie. Wszystko przez całkowite podporządkowanie tego sektora pod węgiel, którego złoża są stosunkowo obfite, lecz wydobycie nieopłacalne. Efektem jest droga energia i katastrofalny stan polskiego powietrza. Odnawialne źródła energii wydają się odpowiednim kierunkiem rozwoju – lecz polski rząd widzi to inaczej, coraz bardziej kierując się w stronę energetyki jądrowej. Już od kilku lat słychać o planach budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, choć dopiero niedawno poczyniono faktyczne działania, by wspomniana inwestycja zakończyła się sukcesem.

Celem rozpoczętych badań jest zbadanie ewentualnego oddziaływania powstałej elektrowni na otaczające ją środowisko naturalne oraz codzienne życie mieszkańców w okolicznych miejscowościach, a przede wszystkim wybór najkorzystniejszej lokalizacji z punktu widzenia elektrowni jądrowej. Dane, które zostaną zebrane, będą poddane szczegółowej analizie, która nie tylko pomoże w finalnym wyborze miejsca budowy, ale także pozwoli odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodliwymi skutkami jej działania.

Spółka ELBIS, będąca częścią Polskiej Grupy Energetycznej wykonuje badania, które mają oszacować prawdopodobieństwo trzęsień ziemi oraz innych czynników przyrodniczych, które mogą niekorzystnie oddziaływać na elektrownie. Po zakończeniu analiz oraz podsumowaniu zebranych danych, planowane jest ogłoszenie docelowego miejsca, w którym zostanie wybudowana elektrownia atomowa. Wedle planów, odbędzie się to przed końcem 2017 roku, lecz biorąc pod uwagę, ile już trwa saga z budową elektrowni atomowej na terenie Polski – termin ten może się jeszcze przesunąć.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.