„Zróbmy to razem dla pszczół”. Modelki i aktorki wspierają akcję na rzecz zapylaczy

„Zróbmy to razem dla pszczół”. Modelki i aktorki wspierają akcję na rzecz zapylaczy

Topowe modelki i aktorki wzięły udział w akcji „Zróbmy to razem dla pszczół” – akcja na rzecz ochrony pszczół ma zwrócić uwagę na palące problemy związane ze zmianami klimatycznymi. 

Nowe ule

Akcja dla ginących zapylaczy nosi nazwę „Zróbmy to razem dla pszczół” – biorą w niej udział topowe modelki i aktorki: Anna Jagodzińska, Julia Bijoch, Marlena Szoka, Nikola Stajszczak, Anna Zasada i Monika Partyka, a także aktorki – Karolina Bruchnicka czy Monika Mrozowska. Inicjatorem akcji jest marka odzieżowa Bynamesakke, pieniądze z akcji zostaną przekazane na zwiększenie populacji pszczół. 20 proc. przychodów ze sprzedaży T-shirtów popłynie do Fundacji Pociechom – na terenie warszawskiej pasieki powstaną nowe ule i domki dla trzmieli. 

Artyści na rzecz pszczół

Inicjatorka akcji Diana Dyba zaprosiła również do udziału w akcji artystów, którzy zaprojektowali 25 unikatowych produktów nawiązujących do pszczół, miodu, uli i kwiatów. Wszystkie zostaną zlicytowane, a zebrana kwota także zostanie przekazana na pomoc pszczołom.

Pszczoły najważniejsze

Pszczoły zostały uznane przez naukowców za najważniejsze istoty na Ziemi. Tytuł jest co prawda symboliczny, ale może zwrócić uwagę na problem ich wymierania w szerszych kręgach. Szacuje się, że głównymi powodami wymierania tych owadów jest niszczenie ich siedlisk, wylesianie, brak miejsca na gniazda, gorsza dostępność pokarmu, zmiany jakości gleby i przede wszystkim pestycydy.

Sukces ekologów

Tymczasem Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących stosowania pestycydów, które dziesiątkują pszczoły i inne zapylacze. Po sześciu latach prób wdrożenia nowych regulacji to duży sukces ekologów. 

Próby wprowadzenia nowych zasad rozpoczęły się już w 2013 roku, zaproponował je Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jednak niektóre państwa członkowskie (w tym Polska) uznały je za zbyt restrykcyjne. Masowe wymieranie pszczół to między innymi efekt przestarzałych procedur związanych ze stosowaniem pestycydów. Apokalipsa wśród pszczół i innych zapylaczy oznacza załamanie światowych ekosystemów. Parlament Europejski wreszcie pochylił się nad tym problemem. W 2018 r. Unia Europejska zakazała stosowania trzech pestycydów neonikotynoidowych w oparciu o dokładną ocenę ryzyka dla pszczół. 

Źródło: k-mag.pl