Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zrzeszenia prozdrowotne i lekarskie z Australii nawołują do redukcji emisji

redukcja emisji co2 w Australii

Zrzeszenia prozdrowotne i lekarskie z Australii nawołują do redukcji emisji

W liście otwartym do australijskiego rządu 30 stowarzyszeń lekarskich i zajmujących się zdrowiem nawołuje do redukcji emisji dwutlenku węgla. Aby ocalić setki ludzi i oszczędzić miliardy dolarów, Australia musi możliwie szybko wycofać się z wykorzystania węgla.

Reklama

Sygnatariuszami listu ustalającego Narodową Strategię dla Klimatu i Zdrowia, są między innymi: Public Health Association of Australia, the Royal Australian College of General Practice and the Australian College of Nursing. Opracowanie tego dokumentu zajęło aż 12 miesięcy. Opisane jest w nim postępowanie, mające umożliwić dalszy rozwój zdrowego społeczeństwa, tak aby nie zaprzepaścić ostatnich 50 lat rozwoju medycyny w tym kraju.

Wiele z rekomendacji zawartych w tym dokumencie ma szereg korzyści, na przykład redukują one emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zmniejszają koszty ekonomiczne i społeczne chorób. Jak mówi Fiona Armstrong, dyrektor Climate and Health Alliance, strategia ta zapewnia kompletne rozwiązanie realizacji postanowień Porozumienia Paryskiego i uznaje „prawo obywateli do życia w zdrowym społeczeństwie”.

Ambasadorem kampanii promującej zdrowie i klimat jest Peter Doherty, laureat Nagrody Nobla z dziedziny medycyny. – Obecnie przeprowadzamy eksperyment na światową skalę polegający na emisji w niekontrolowany sposób dwutlenku węgla w przerażającym tempie – powiedziała Doherty. – Żadna komisja etyki badań nie pozwoliłaby realizować takiego eksperymentu nawet na myszach, nie mówiąc o ludziach. Musimy przestać – skomentował noblista. Dodaje on, że konieczne jest uświadomienie społeczeństwa i polityków jak wielki jest wpływ zmian klimatycznych na nasze zdrowie. Powinien to być istotny element każdych zmian politycznych w zakresie klimatu.

W Australii zmiany klimatyczne kosztowały już wiele żyć. Na przykład upały w latach 2009 – 2014 zabiły setki ludzi w stanie Wiktoria, a do 2050 roku liczby zgonów sięgnąć mogą tysięcy. Dalej – wykorzystanie węgla jako paliwa prowadzi do 4000 zgonów rocznie z uwagi na choroby serca i układu oddechowego. Wszystko to przekłada się na koszty ekonomiczne – fale upałów na przykład kosztują australijską gospodarkę 8 miliardów dolarów rocznie.

W ramach omawianej strategii zestawiono 50 rekomendacji w siedmiu kluczowych obszarach. 26 z nich odnosi się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, np. szybka rezygnacja z węgla i paliw kopalnych, oczywiście z „odpowiednim wsparciem dla dotkniętych robotników i społeczności, aby zagwarantować sprawiedliwą transformację”. Jedną z istotnych rekomendacji jest zaprzestanie wspierania sektora węglowego dofinansowaniami, a za to inwestycja w bardziej ekologiczne środki transportu takie jak rowery czy transport szynowy.

Inne rekomendacje dotyczą restrukturyzacji sektora ochrony zdrowia i przygotowań na katastrofy ekologiczne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.