¼ tweetów o kryzysie klimatycznym generują boty

Zbadano, ile tweetów generują boty – to ¼ wszystkich wiadomości, które pojawiają się w kontekście katastrofy klimatycznej. Ich treść jest zwykle sceptyczna wobec istnienia zagrożeń. Analizie poddano ponad 6,5 mln wpisów. 

Badacze przeanalizowali 6,5 mln wpisów od momentu, w którym Donald Trump poinformował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego. Co publikują boty? Są to zwykle wiadomości, których treść wyraża sceptycyzm wobec zagrożeń związanych z katastrofą klimatyczną. Badacze wskazują, że proporcja fałszywych wpisów zwiększa się przy okazji niektórych wątków. Jednym z nich jest próba obalenia wyników prac klimatologów, którą boty nazywają „fałszywą nauką” – to aż 38 proc wiadomości. 28 proc. wpisów dotyczy też działalności giganta paliwowego Exxon. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Tylko 5 proc. botów generuje zautomatyzowane wiadomości, które wspierają walkę z kryzysem klimatycznym. Wyniki badania przytoczył „The Guardian” – dziennikarze komentują, że gdyby fikcyjne konta nie wysyłały zautomatyzowanych wiadomości negujących katastrofę klimatyczną, kształt debaty wyglądałby dziś zupełnie inaczej.