1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

¼ tweetów o kryzysie klimatycznym generują boty

zmiany klimatu

¼ tweetów o kryzysie klimatycznym generują boty

Zbadano, ile tweetów generują boty – to ¼ wszystkich wiadomości, które pojawiają się w kontekście katastrofy klimatycznej. Ich treść jest zwykle sceptyczna wobec istnienia zagrożeń. Analizie poddano ponad 6,5 mln wpisów. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Badacze przeanalizowali 6,5 mln wpisów od momentu, w którym Donald Trump poinformował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego. Co publikują boty? Są to zwykle wiadomości, których treść wyraża sceptycyzm wobec zagrożeń związanych z katastrofą klimatyczną. Badacze wskazują, że proporcja fałszywych wpisów zwiększa się przy okazji niektórych wątków. Jednym z nich jest próba obalenia wyników prac klimatologów, którą boty nazywają „fałszywą nauką” – to aż 38 proc wiadomości. 28 proc. wpisów dotyczy też działalności giganta paliwowego Exxon. 

Tylko 5 proc. botów generuje zautomatyzowane wiadomości, które wspierają walkę z kryzysem klimatycznym. Wyniki badania przytoczył „The Guardian” – dziennikarze komentują, że gdyby fikcyjne konta nie wysyłały zautomatyzowanych wiadomości negujących katastrofę klimatyczną, kształt debaty wyglądałby dziś zupełnie inaczej. 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.