Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

13 farm wiatrowych i ponad 500 MW zielonych mocy w portfelu polskiej firmy

13 farm wiatrowych i ponad 500 MW zielonych mocy w portfelu polskiej firmy

Polenergia uruchomiła farmę wiatrową Grabowo. To trzynasta lądowa elektrownia wiatrowa grupy. FW Grabowo składa się z 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. Farma może zasilić zieloną energią ponad 60 000 gospodarstw domowych. Moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł przekroczyły tym samym granicę 500 MW.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kolejne 44 MW zielonej mocy

FW Grabowo to już trzecia elektrownia wiatrowa otwarta przez Polenergię w tym roku. Łącznie grupa ma już w swoim portfolio 13 farm.

13 elektrownia wiatrowa Polenergii zlokalizowana jest na Podlasiu, na terenie gminy Grabowo. Składa się z 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. Szacowana roczna produkcja farmy to około 125 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 60 000 gospodarstw domowych. Uruchomienie FW Grabowo oznacza, że zielone moce wytwórcze Polenergii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych rosną do 530 MW.

Dekarbonizacja polskiej gospodarki to jedna z najważniejszych misji Polenergii. Realizujemy ją, oddając w ekspresowym tempie kolejne inwestycje. Uruchomienie Farmy Wiatrowej Grabowo to kolejne 44 MW zielonej mocy, które Grupa wprowadza do polskiego systemu energetycznego. Grabowo to już trzecia farma wiatrowa uruchomiona przez Polenergię w tym roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy oddaliśmy prawie 180 MW mocy zgromadzonych w odnawialnych źródłach energii – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Grabowo jest Vestas. W roboty budowlane zaangażowana była firma Electrum Concreo Sp. z o.o., a usługę Inżyniera Kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma WSP Polska Sp. z o.o.. Budowa monitorowana była przez specjalistów z firmy BIOEKSPERT, odpowiedzialnych za nadzór przyrodniczy.

Podbój rynku energii wiatrowej

W sierpniu firma uruchomiła w Wielkopolsce farmę wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW, a w pierwszej połowie tego roku – położoną na Mazowszu farmę wiatrową Dębsk. Inwestycja o mocy 121 MW to jedna z największych elektrowni wiatrowych w Polsce. Moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V110 zamontowanych na farmie wiatrowej Grabowo to 2,2 MW. Jedna turbina, pracując pełną mocą, w ciągu zaledwie minuty potrafi wyprodukować energię potrzebną do przejechania samochodem z napędem elektrycznym aż 200 km. Gondole wiatraków zamontowane są 125 metrów nad ziemią. Długość łopat to 55 metrów. Łączna wysokość każdego z wiatraków, licząc z łopatami, to 180 metrów.

Projekt FW Grabowo wygrał aukcję w grudniu 2021 roku. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku, a zakończyła we wrześniu 2023 roku uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. W najbliższym czasie Polenergia ma także w planach uruchomienie farmy fotowoltaicznej Strzelino. Elektrownia słoneczna o mocy 45,2 MWp zlokalizowana jest w gminie Słupsk. Zakończenie budowy FF Strzelino planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku.

Nie tylko Polska

Przypomnijmy, że Polenergia ma też chrapkę na podbój rynku europejskiego. W październiku br. podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Zakłada ona nabycie 60% udziałów w spółce, która rozwija jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt o łącznej mocy do 685,6 MW posiada techniczne warunki przyłączenia do sieci. 

Farma jest zlokalizowana w Rumunii nad Morzem Czarnym. To obszar charakteryzujący się dużą siłą wiatru – średnia prędkość podmuchów przekracza 8 metrów na sekundę. Umowa przewiduje prawo nabycia przez Polenergię pozostałych 40% udziałów w Spółce w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

źródło: informacja prasowa, fot. Polenergia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.