1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polenergia zbuduje największą w swojej historii farmę wiatrową

Polenergia zbuduje największą w swojej historii farmę wiatrową

Największa polska prywatna firma energetyczna OZE rozpoczyna budowę największej w swoim portfolio farmy wiatrowej. Jej moc ma wynosić 121 MW. Firmie udało się otrzymać wsparcie bankowe w wysokości 480 mln złotych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kredyt na farmę wiatrową dla Polenergii

Jak czytamy w komunikacie prasowym, budowa tej farmy zwiększy o połowę wszystkich mocy, jakie posiada Polenergia w segmencie wiatrowym. Realizacja projektu rozpocznie się dzięki przyznaniu firmie kredytu w wysokości 480 mln złotych, na którą złożyło się konsorcjum bankowe w składzie: EBOiR, ING Bank Śląski, mBank oraz Santander Bank Polska. Okres finansowania przewidziano do 2037 roku, zaś oprocentowanie równe jest stawce WIBOR 3M powiększonej o marżę banków.

Cechy techniczne największej farmy Polenergii

Farma będzie się składała z 55 turbin V110-2,2 marki Vestas o łącznej mocy 121 MW. Jej budowa potrwa 2 lata. Firma ma nadzieję na pierwszą produkcję energii elektrycznej w połowie 2022 roku. W realizacji projektu udział weźmie: PBDI S.A., ERBUD S.A., ELECTRUM sp. z o.o. oraz P.U. JAREX sp. z o.o.

Największa elektrownia wiatrowa Polenergii o nazwie FW Dębsk zlokalizowana będzie na Nizinie Północnomazowieckiej na terenie gminy Żuromin i Kuczbork-Osada.

Pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego w niezakłócony sposób pracujemy nad naszymi projektami. Zgodnie z harmonogramem podpisujemy kluczowe kontrakty i doprowadzamy do zamknięcia finansowego największego projektu w historii Grupy – Farmy Wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW. Wraz z prowadzoną już inwestycją w Szymankowie o mocy 38 MW, realizujemy program zwiększenia nowych mocy lądowych farm wiatrowych już o 159 MW, co jest dużym krokiem na drodze do wypełnienia strategicznego celu do 2024 roku. – stwierdza dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergii.

Mniej zanieczyszczeń powietrza dzięki FW Dębsk

Szacuje się, że jej roczna produkcja wyniesie około 366 GWh. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tysięcy gospodarstw domowych. Taka ilość prądu ze źródeł odnawialnych przekłada się na redukcję 318 tysięcy ton CO2, 318 ton SO2, 318 ton NOx, 106 ton CO oraz 18 ton materii zawieszonej, które wyemitowałaby elektrownia węglowa o tej samej mocy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.